Zmiany na pl. Biegańskiego – wyniki konsultacji społecznych
Plac Biegańskiego jako bardziej zielone miejsce spotkań i wypoczynku – z preferowaną koncepcją naturalnych drzew zamiast stalowych konstrukcji dla roślin pnących. To główne wnioski z miejskich konsultacji, w których zebrano ponad 2 tysiące opinii – informuje Biuro Prasowe Urządu Miasta.
– Pragnę podziękować wszystkim, którzy tak licznie wyrazili swoją opinię na temat zmian planowanych w tej bardzo ważnej, reprezentacyjnej dla Częstochowy przestrzeni – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Mieszkańcy i mieszkanki pozytywnie ocenili proponowane przez autorów koncepcji nowe elementy zagospodarowania placu, wskazując jednocześnie, że bardziej odpowiada im wersja z naturalnymi drzewami.
Ten wariant był wyborem dla 59,3% opinii wyrażonych w internetowej ankiecie, natomiast koncepcję ze stalowymi konstrukcjami wskazano w 22,1% ankiet.
W zdecydowanej mniejszości były głosy, że należy opracować zupełnie nową koncepcję zagospodarowania placu (10,4%). Jeszcze mniej było opinii, że plac Biegańskiego nie potrzebuje zmian (8,1%).
Te wyniki oraz przesłane w ankiecie dodatkowe uwagi dowodzą, że zaproponowany sposób nowego zaaranżowania placu, w tym zwiększenie „zielonych” przestrzeni i rozmieszczenie poszczególnych elementów funkcjonalnych generalnie spełnia oczekiwania większości wyrażających opinię osób. Mieszkańcy są za tym, aby centralny plac naszego miasta przeobrazić w taki sposób, aby była to przestrzeń jak najbardziej zielona, a przy tym przyjazna dla mieszkańców z różnymi potrzebami i w różnym wieku. Plac przed zabytkowym Ratuszem jest postrzegany jako miejsce spotkań, wypoczynku i wspólnego spędzania czasu, przy czym istotne jest również utrzymanie możliwości organizacji na nim uroczystości oraz imprez masowych. W dołączanych opiniach pojawiał się również m.in. pomysł umiejscowienia na placu dodatkowego elementu stanowiącego motyw kulturowy (rzeźba, instalacja), niektórzy wskazywali też na zasadność wybudowania pod nim podziemnego parkingu.
Zakończone w minionym tygodniu konsultacje społeczne były poprzedzone zbieraniem przez miasto wiosną 2023 r. pomysłów na „nowy” plac Biegańskiego, które wzięli pod uwagę przedstawiciele grupy Verso, przygotowujący koncepcję zmian na „Bieganie”. Po jej opracowaniu i zaprezentowaniu, w związku z ocenami i postulatami, jakie pojawiły się w przestrzeni publicznej, władze miasta zdecydowały o przygotowaniu drugiego wariantu koncepcji, uwzględniającego wnioski mieszkanek i mieszkańców. Obie koncepcje zawierały wiele elementów wspólnych (duża altana, fontanny, zielone strefy relaksu z ławkami, całoroczna kawiarnia), ale różniły się w istotnych szczegółach dotyczących konstrukcji stalowych oraz naturalnych drzew. Stały się one przedmiotem sfinalizowanych obecnie konsultacji, które zostały przeprowadzone zgodnie z uchwaloną miejską procedurą.
Ich wyniki i płynące z nich wnioski zostaną wzięte pod uwagę w toku dalszych prac nad przygotowaniem inwestycji.
– Kolejnym krokiem ze strony miasta będzie opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego przebudowy placu Biegańskiego, który jest potrzebny do naszych starań o dofinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych w ramach działania „Adaptacja terenów zurbanizowanych do zmian klimatu” – zapowiada Łukasz Kot – zastępca prezydenta Częstochowy. – Częściowe odbetonowanie i zazielenienie placu wpisuje się w ten zakres, a wsparcie ma być dla tych miast, które opracowały plany adaptacji do zmian klimatu.
Częstochowa, która taki plan ma, planuje złożyć stosowny wniosek do programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 na początku przyszłego roku.
Pełny raport z konsultacji w sprawie placu Biegańskiego jest już dostępny w portalu poświęconym Budżetowi Obywatelskiemu i konsultacjom społecznym, a także w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce „Konsultacje społeczne”.