Z ostatniej chwili

Złota Piątka, a nawet dziesiątka

2024-02-07 12:20:25 informacje
img

Do końca stycznia częstochowscy kinomani mogli głosować na najlepsze według siebie filmy, które w 2023 r. wyświetliło Kino Studyjne OKF „Iluzja”. Teraz ogłoszono wyniki – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Wybierano spośród 200 premierowych filmów, które były wyświetlane w „Iluzji”. Oddano 300 głosów, dzięki którym wyłoniono nie tylko Złotą Piątkę, ale także 10 najchętniej oglądanych produkcji. Pierwsze miejsce z 48 głosami otrzymali „Chłopi” – jedna z głośniejszych premier minionego roku, unikatowa, malarska adaptacja powieści Reymonta. OKF mógł pochwalić się sporą frekwencją podczas tego seansu. Na drugim miejscu uplasował się „Oppenheimer” Christophera Nolana (13 nominacji do Oscarów!), a na trzecim nagrodzona w Wenecji „Zielona granica” Agnieszki Holland. Tuż za podium stanęła „Barbie” Grety Gerwig (8 nominacji do Oscarów), a piątkę zamknął film „Aftersun” Charlotte Wells (szkocka reżyserka zdobyła za niego nagrodę BAFTA).

Ogłoszono też drugą piątkę. Na szóstej lokacie znalazł się „Czas krwawego księżyca” Martina Scorsese, a na siódmej – „Duchy Inisherin” Martina McDonagha. Ósme w plebiscycie było „Blisko” Lukasa Dhonta, a dziesiątkę zamknęły „Ferrari” Michaela Manna i „Poprzednie życie” Celine Song.
– Zwyciężyły filmy nagradzane na festiwalach i chwalone przez krytyków.  Myślę, że wybór naszych widzów świadczy, że mamy publiczność szukającą w kinie nie tylko kasowych hitów jak „Barbie”, ale przede wszystkim kameralnego kina w najlepszym wydaniu jak delikatne, subtelne „Aftersun”, „Blisko” czy „Poprzednie życie” – komentuje Małgorzata Stasikowska-Lis z OKF.

Przedstawicielka częstochowskiego kina podkreśla, że na uwagę zasługuje również, że aż sześć filmów ze „złotej” listy znalazło się także w dziesiątce miesięcznika „Kino” („Aftersun”, „Duchy Inisherin”, „Czas krwawego księżyca”, „Oppenheimer”, „Zielona granica”, „Blisko”). – Dziesiątka redakcji „Kina” powstaje na podstawie opinii krytyków filmowych, a więc profesjonalistów. Kolejny raz okazało się, że nasi widzowie potrafią docenić dobre, wartościowe kino. Cieszy nas to ogromnie – mówi.

Tzw. Złota Dziesiątka będzie prezentowana w marcu z okazji 35-lecia OKF-u.

– Zachęcam gorąco do obejrzenia całej „Złotej Dziesiątki” wybranej przez naszych widzów, bo jest to chyba najlepsza rekomendacja: widzowie polecają widzom. Są to filmy, które obejrzeć powinni wszyscy. Po prostu nie wypada ich nie znać, bo się o nich mówiło, pisało, dyskutowało… Były wydarzeniami ubiegłego roku. Można nadrobić zaległości albo obejrzeć ponownie obraz, który szczególnie nas w zeszłym roku urzekł – zaprasza Małgorzata Stasikowska-Lis.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0472 seconds.