Z ostatniej chwili

Zadbajmy o płuca

2024-04-30 13:22:05 informacje
img

Maj to miesiąc świadomości i edukacji o nadciśnieniu płucnym – chorobie rzadkiej, lecz niezwykle niebezpiecznej – przypomina Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Od 2012 roku 5 maja jest Światowym Dniem Nadciśnienia Płucnego. To rzadka choroba, bez intensywnego leczenia – szybko postępująca i śmiertelnie niebezpieczna. Może dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku, a nieleczona prowadzi do śmierci. W nadciśnieniu płucnym dochodzi do zarastania drobnych tętniczek płucnych i w rezultacie przez płuca przepływa mniej krwi, a tym samym mniej dopływa do innych narządów. Atakuje płuca i serce. Prawa komora serca się rozrasta, serce staje się niewydolne, pojawiają się zmęczenie, zadyszka, gorsza wydolność fizyczna, kaszel. Ze względu na te objawy bardzo ciężko jest prawidłowo rozpoznać nadciśnienie płucne – choroba może przypominać astmę, niewydolność serca. 

Pacjenci tracą sprawność, a ich życie, zwłaszcza bez optymalnej terapii – staje się zagrożone.
Jednym z objawów nadciśnienia płucnego są sine, przypominające niebieski kolor usta, dlatego w tym dniu w geście solidarności z chorymi niektóre osoby malują sobie usta na niebiesko.

Więcej informacji o profilaktyce i zwalczaniu nadciśnienia płucnego znajduje się na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół lub pod numerem telefonu 535 680 390 i na maila kontakt@phapolska.org. 

Page generated in 0.0166 seconds.