Z ostatniej chwili

ZUS rozliczył konta płatników składek – masz nadpłatę czy niedopłatę?

2024-01-09 12:08:40 informacje
img

ZUS rozpoczął przekazywanie do ponad 3,3 mln płatników składek informacji o stanie rozliczeń na ich kontach za rok 2023. Informacja będzie zamieszczona na profilach płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

– Płatnik, który rozliczał i wpłacał składki w roku 2023, otrzyma informację, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też saldo zerowe. ZUS poda również, w jakiej wysokości płatnik przekazał wpłaty w roku 2023 i jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w ratach, otrzymają informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Gdy okaże się, że przedsiębiorca ma zaległości, warto podjąć jak najszybciej działania, by uniknąć dodatkowych odsetek. Jeśli płatnik może ten dług spłacić od razu, najlepiej nie czekać i to zrobić. – Niewielkie zaległości należy spłacić zwiększając bieżącą wpłatę wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę. Odsetki można obliczyć w kalkulatorze odsetkowym dostępnym dla płatników składek – wyjaśnia rzeczniczka.

Gdy dług przerasta możliwości jednorazowej wpłaty, wówczas płatnik składek może skorzystać ze wsparcia ZUS, by ustalić formy pomocy w zadłużeniu poprzez złożenie wniosku o rozłożenie spłaty należności na raty. – Informacje jak to zrobić, jakie są warunki otrzymania takiej ulgi, jakie dokumenty należy przedstawić, można uzyskać od naszych doradców do spraw ulg i umorzeń. Doradca przedstawi najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, ale też pomoże w wypełnieniu wniosku. Z doradcą można się skontaktować osobiście, telefonicznie lub umówić na e-wizytę – podpowiada Kopczyńska.

W korzystniejszej sytuacji są płatnicy, u których na koncie jest nadpłata. Wówczas płatnik składek może pomniejszyć kwotę bieżącej wpłaty w najbliższym terminie płatności składek, czyli będzie płacił w danym miesiącu niższe składki.  Może też wystąpić z wnioskiem o jej zwrot (wniosek RZS-P). ZUS zwróci nadpłatę na rachunek bankowy zapisany na koncie płatnika.

W informacji są uwzględnione wyłącznie deklaracje rozliczeniowe albo opłacone składki, które zostały zapisane na koncie płatnika do 31 grudnia 2023 r. Jeżeli płatnik korygował dokumenty rozliczeniowe albo wpłacał składki po tej dacie, to aktualne saldo konta może sprawdzić na swoim profilu na PUE ZUS.

Page generated in 0.0169 seconds.