Z ostatniej chwili

Z międzynarodowych warsztatów do urzędu

2024-02-05 11:26:41 informacje
img

W liceum  im. Norwida młodzież z kilku europejskich krajów brała udział w warsztatach biotechnologicznych w ramach ERASMUS+. Znalazła też chwilę na odwiedziny w Urzędzie Miasta – informuje Biuro Prasowe magistratu. 

W IX Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida odbywały się międzynarodowe warsztaty naukowe w ramach unijnego projektu ERASMUS+ „European Challenges in gene editing by CRISPR”. Oprócz młodzieży „Norwida” brali w nich udział uczniowie i uczennice z 7 szkół z Niemiec, Francji, Czech, Słowacji, Grecji, Litwy i Danii. 

Celem całego projektu jest poznanie najnowszych zagadnień i technik biotechnologicznych kryjących się pod terminem „CRISPR/Cas9”. Przy czym „najnowszych” to bardziej adekwatne określenie niż „nowoczesnych”, bo za opracowanie tej niezwykle precyzyjnej i wydajnej metody edycji genomu Nagrodę Nobla przyznano w 2020 r. – otrzymały ją w dziedzinie chemii Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna.  Technologia ta działa podobnie jak nożyczki w naszym makroświecie – umożliwia „wycinanie” pewnej części kodu DNA i zastępowanie go innym – aby np. pozbyć się jakichś obecnych w nim patologii. Już dzisiaj CRISPR/Cas9 pomaga odkrywać nowe kierunki rozwoju np. terapii przeciwnowotworowych czy terapii dla ludzi cierpiących na przewlekłe, genetyczne schorzenia. 

Częstochowski „Norwid” jest jedną z nielicznych szkół w Polsce (być może nawet jedyną), która oferuje młodzieży warsztaty o takiej tematyce na tak zaawansowanym poziomie. Osobną korzyścią jest możliwość współpracowania w środowisku laboratoryjnym w międzynarodowym zespole czy używania bardziej wyspecjalizowanego języka angielskiego. 

Uczestniczki i uczestnicy warsztatów znaleźli także chwilę, aby spotkać się w Urzędzie Miasta z naczelnikiem Wydziału Edukacji Rafałem Piotrowskim i poznać działania Miasta na polu związanym ze szkolnictwem. Dr Jürgen Braun, pochodzący z Pforzheim (partnerskiego miasta Częstochowy) kierownik projektu „European Challenges in gene editing by CRISPR”, zaprezentował jego założenia i przedstawił przebieg dotychczasowej w nim współpracy. Goście otrzymali upominki związane z Częstochową.

Fot. Stanisław Żelasko / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0171 seconds.