Z ostatniej chwili

W „Żeromskim” świętowali ćwierćwiecze w sojuszu

2024-03-15 11:23:58 informacje
img

Uroczysty apel w rocznicę przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego zorganizował Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Bez klas mundurowych nie mogło się obyć – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

12 marca – dokładnie w 25 lat od daty formalnego przyjęcia Polski do NATO – do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego zaproszono prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka i przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Niesmacznego. Wśród gości był też m.in. naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski oraz dyrekcje częstochowskich szkół z Oddziałami Przygotowania Wojskowego – Patrycja Rospondek z Zespołu Szkół Technicznych i Mariusz Zawada z Zespołu Szkół im. J. Kochanowskiego.    
I to właśnie udział kadetów z Oddziałów Przygotowania Wojskowego oraz klas mundurowych ze szkół ponadpodstawowych podkreślał niecodzienny charakter tej uroczystości – wszak ogromna większość szkolnych wydarzeń czy akademii gromadzi młodzież bez mundurów, a nawet bez szkolnych uniformów, od których dawno się odeszło. O ogromnie istotnym znaczeniu udziału naszego kraju w strukturach Paktu Północnoatlantyckiego – również w kontekście rosyjskiej agresji wobec Ukrainy – mówił do młodzieży prezydent Częstochowy. W swoim słowie docenił także dokonany przez młodych ludzi  wybór ścieżki kształcenia, związanej z bezpieczeństwem i obronnością Rzeczpospolitej Polskiej. 
Młodzież klas mundurowych przedstawiła krótki rys historyczny dotyczący wejścia Polski do NATO. Goście zobaczyli też musztrę paradną z bronią w wykonaniu kadetów z „Żeromskiego”.  Całość zakończyła natomiast defilada oddziałów z Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół im. Kochanowskiego. 
Przypomnijmy: akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego przekazał amerykańskiej Sekretarz Stanu Madeleine Albright Minister Spraw Zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka – Bronisław Geremek. Ten symboliczny moment, oficjalnie wieńczący procedurę włączania Polski w struktury wojskowe NATO, miał miejsce w niewielkiej miejscowości Independence w stanie Missouri 12 marca 1999 r.  

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0172 seconds.