Z ostatniej chwili

Uważaj na te oferty, przy których sam opłacasz kuriera

2024-02-01 10:43:52 informacje
img

Uważaj na te oferty, przy których sam opłacasz kuriera 

 

Komenda Główna Policji, Związek Banków Polskich, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ostrzegają. Wirtualna przestrzeń to szanse, ale i zagrożenia. Polacy, pomimo coraz większej aktywności w przestrzeni cyfrowej, wciąż nie dysponują dostatecznie dużą wiedzą z obszaru cyberbezpieczeństwa. Pamiętajmy – na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak się zachowywać w cyberprzestrzeni.

Jedną z metod, której używają cyberprzestępcy, aby wykorzystać naszą nieostrożność, są  atrakcyjne oferty na legalnych platformach sprzedażowych, oferujące towary za darmo pod warunkiem, że klient sam opłaci kuriera.

Jak to wygląda? Klient banku zobaczył na platformie sprzedażowej, że ktoś chce oddać za darmo całe pudło zabawek. Oferta była super, bo zabawki wyglądały jak nowe. Musiał tylko opłacić kuriera. Ten, który oddawał zabawki, wysłał mu wiadomość z linkiem podszywającym się pod firmę kurierską w celu pozyskania danych karty płatniczej. Link przekierował poszkodowanego na stronę poza platformą sprzedażową, żeby tam pozostawił swoje dane. W tym momencie oszuści przejęli dane karty płatniczej.

Pamiętaj!

  • Nigdy nie wprowadzaj danych na stronie, do której przekierowała Cię osoba trzecia
  • Utrzymaj zawsze rozmowę na kanale portalu sprzedażowego, z którego korzystasz
  • Nie udostępniaj swoich danych osobowych osobom, których nie znasz
  • W razie wątpliwości dzwoń do swojego banku
  • Cyberprzestępcy są mistrzami manipulacji!

Więcej informacji o cyberbezpieczeństwie szukaj we własnym banku.

Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa, zgłoś to Policji i we własnym banku!

Page generated in 0.0171 seconds.