Z ostatniej chwili

Uroczyste obchody imienin Józefa Piłsudskiego

2024-03-25 10:33:48 informacje
img

Miasto upamiętniło rocznicę imienin Marszałka 19 marca – przed jego pomnikiem na pl. Biegańskiego - informuje Biuro Prasowe magistratu.

W asyście Straży Miejskiej wiązanki przed pomnikiem Piłsudskiego złożyli przedstawiciele samorządu Częstochowy – zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak oraz przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny. Byli też radni, przedstawiciele Urzędu Miasta, dyrekcje miejskich szkół, reprezentanci wojewódzkiego i powiatowego samorządu, Związku Piłsudczyków, wojska i służb mundurowych, a przede wszystkim – bardzo dużo młodzieży.

Uroczystość wypełniła m.in. zmiana warty pełnionej przy pomniku przez kadetów klasy mundurowej Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego. Była też defilada klas mundurowych częstochowskich szkół.

Przypadające 19 marca imieniny Józefa Piłsudskiego obchodzono już w czasie I wojny światowej i walk legionowych. Po odzyskaniu niepodległości tę praktykę kontynuowano – najpierw skromniej, kiedy do solenizanta, do Sulejówka, przyjeżdżały delegacje, a po przewrocie majowym z 1926 r. – niemal jak oficjalne święto państwowe, z ogromną celebrą. Przez udekorowane ulice maszerowały orkiestry wojskowe, odbywały się msza święta, defilada, odczyty, akademie, spektakle. Największa pompa cechowała warszawskie imieniny Marszałka; niewiele mniejsza – krakowskie. Po śmierci Piłsudskiego zwyczaj kontynuowano. W latach 1936-1939 łączono go z imieninami Edwarda Śmigłego-Rydza, następcy Piłsudskiego na stanowisku Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych. O imieninach Marszałka pamiętano nawet podczas II wojny – w 1940 r. obchodzili je np. polscy oficerowie w sowieckiej niewoli. Tradycja obchodów odrodziła się po zmianie ustrojowej w 1989 r.

 

Fot. Łukasz Stacherczak/UM

Page generated in 0.016 seconds.