Z ostatniej chwili

Tydzień Komedy 2024

2024-04-04 10:18:09 informacje
img

Pojawia się szansa na przywrócenie Częstochowie kolejnej znanej postaci związanej z miastem. Chodzi o Krzysztofa Komedę.
- Jeden z najbardziej znanych na świecie polskich muzyków jazzowych mieszkał w dzieciństwie w Częstochowie. Jednak w odróżnieniu od innych miast w Polsce, z którymi muzyk miał do czynienia w swoim krótkim życiu, jedynie nasza Częstochowa nie upamiętniła go do tej pory w żaden sposób. Pierwszy raz mi się nie udało, kiedy Komeda przegrał konkurencję z Korą Jackowską przy nadawaniu imienia Promenadzie Śródmiejskiej - przypomina Włodzimierz Gidziela z Towarzystwa Przyjaciół Czętochowy. - W związku z tym postanowiłem to zrobić jeszcze raz. Tym razem będzie wmurowana tablica pamiątkowa poświęcona Komedzie na elewacji kamienicy, w której mieszkała rodzina Trzcińskich, bo tak się naprawdę nazywał Komeda, przez okres okupacji aż do roku 1946 w Alei NMP pod numerem 31.
Świętowanie tego faktu potrwa kilka dni. 
- 23 kwietnia odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na elewacji kamienicy Aleja NMP 31. Będę odsłaniał tablicę jako wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy i były prezesPolskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego (a więc te dwa stowarzyszenia są współudziałowcami wydarzenia) oraz jako działacz społeczny i kulturalny. Udział w tej uroczystości potwierdziła siostrzenica Komedy, która przyjedzie do nas z Poznania.
Odsłonięcie umilą muzycznie Michał Rorat, Sebastian Janik i Tadeusz Orgielewski. Poczęstunek winem/szampanem Kapka Wina (mieszcząca się w podwórku tej kamienicy).
Początkowo miało to być jedyne wydarzenie w 55. rocznicę śmierci kompozytora. Jednak udało się namówić kilka osób zajmujących się kulturą w Częstochowie i w ten sposób można mówić o Tygodniu Krzysztofa Komedy w
Częstochowie.
- Już następnego dnia, we środę 24 kwietnia o godz. 19.00 - w ramach cyklu Nieśmiertelni w OKF Iluzja zagra trio RGG, co organizuje Pani Anna Paleczek-Szumlas - zapowiada Włodzimierz Gidziela. Udział wezmą również Piotr Metz i Tomasz Lach - pasierb Komedy specjalnie zaproszeni na tę okazję. W czwartek 25 kwietnia o godz. 18.00 - Winylowe Delicje poświęcone
Komedzie w Gaude Mater poprowadzi Zbigniew Burda (wtedy prawdopodobnie odbędzie się też wernisaż wystawy zdjęć z Trzech Dźwięków Komedy z 27 maja 2017). I w piątek 26 kwietnia godz. 19.00 - koncert na fortepianie Macieja Tubisa w Galerii 4Arte organizują Krzysztof Janik i Anna Żelasko
Na sobotę 27 kwietnia, czyli urodziny Krzysztofa Komedy jeszcze nie ma programu, ale jeżeli nic nie uda się załatwić na dzień urodzin Komedy, to Włodzimierz Gidziela zapowiada, że po prostu złoży kwiaty pod tablicą pamiątkową. I jest nadzieja, że podobnym gestem uczci twórcę liczne grono miłośników muzyki jazzowej oraz filmu, pamiętajmy bowiem, że Komeda komponował teź muzykę filmową - m.in. do "Dziecka Rosemary".
We wszystkich przedsięwzięciach wspomoże techniką nagłośnieniową Maciej Grabałowski z firmą Delta Audio. Tablicę wykonuje znany częstochowski artysta-plastyk Mariusz Chrząstek.
Na zdjęciu: Portret z tablicy pamiątkowej w Poznaniu, w rodzinnym mieście Komedy – autor Michał Selerowski
Fot. Wikipedia

Page generated in 0.0178 seconds.