Z ostatniej chwili

Trzeci wiek „kolędował małemu”

2024-02-05 11:14:48 informacje
img

Kilkanaście chórów z różnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku zjechało 27 stycznia do Filharmonii Częstochowskiej.  Na trzy godziny w sali koncertowej zapanował świąteczny klimat, choć od ostatnich świąt minął już ponad miesiąc… – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
VIII Przegląd Chórów Uniwersytetów Trzeciego Wieku „Kolędujmy Małemu” województwa śląskiego i ościennych rozpoczął się wczesnym popołudniem. Muzykalne seniorki i seniorów, którzy w tamtą sobotę zjechali do Częstochowy z różnych zakątków Śląska, a także z Radomska, powitały Grażyna Omeljaniuk-Szulc – przewodnicząca Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Częstochowskiej oraz Agnieszka Grabińska – naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta. Chóry przywitał w Filharmonii Częstochowskiej także prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
Przegląd poprowadziła świetnie znana bywalczyniom i bywalcom Filharmonii Beata Młynarczyk. Każdy zespół miał do zaśpiewania trzy kolędy. Oprócz tych najbardziej znanych pojawiły się też wykonania kolęd bardziej „regionalnych”, tych nieco zapomnianych, autorskich czy  śpiewanych niegdyś przez gwiazdy polskiej piosenki popularnej. Przypomniana zatem została np. „Maleńka Miłość” z repertuaru Eleni, „Jerozolima” zespołu Skaldowie; zaśpiewano napisaną po śląsku kolędę Marka Szołtyska „Narodzioł się nom Ponboczek” czy „Betlejemską gwiazdę” radomszczanina Zdzisława Szczerbińskiego. Na finał na scenę wyszły wszystkie wykonawczynie i wykonawcy – ok. 200 osób! –  aby odśpiewać pastorałkę „Nowy rok bieży”. Dyplomy uczestnictwa z rąk prezydenta Częstochowy otrzymali wszyscy, którzy wzięli udział w przeglądzie.
Zaprezentowało się łącznie 11 chórów, a były to „Uniwerek” z UTW przy Uniwersytecie Jana Długosza,  „Canto Cantare” działający przy UTW Politechniki Częstochowskiej, „Carmina Silesia” z UTW w Rudzie Śląskiej, chór UTW w Siemianowicach Śląskich,  „Jurajskie Echo” z UTW w Zawierciu, „Melodia” z UTW w Radomsku, „Wrzosy Jesieni” z bytomskiego UTW,  „Jawor” z UTW w Jaworznie, „Ceszyński Śpiewoki” z UTW w Cieszynie,  „Canto Grazioso” z pszczyńskiego UTW oraz grupa wokalna  „Appassionata”  z radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Wiem więcej”.
Organizatorami imprezy, która odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy, były chór UTW Politechniki Częstochowskiej oraz Wydział Polityki Społecznej UM.

Fot. Łukasz Stacherczak (UM) 

Page generated in 0.0158 seconds.