Z ostatniej chwili

Trwa inwestycyjne wzmożenie na drogach

2024-06-04 10:15:24 informacje
img

Niektóre z zadań budowlanych są w przygotowaniu, realizacja innych zaraz się zacznie, a pozostałe są w trakcie bądź na ukończeniu. W większości te remonty wpisują się w program budowy i przebudowy ulic lokalnych lub są częścią Budżetu Obywatelskiego - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

- Zgodnie z zapowiedziami intensyfikujemy w tym roku działania inwestycyjne nie tylko związane z budowami strategicznymi, ale także na drogach lokalnych w różnych dzielnicach naszego miasta. Mam nadzieję, że będziemy sukcesywnie poprawiać ich stan i realizować potrzeby mieszkańców. Nie ograniczamy się tylko do wymiany nawierzchni, ale z reguły zlecamy prace poprawiające komfort i bezpieczeństwo na drogach dzielnicowych w szerszym zakresie – podkreśla Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

W ostatnich dniach Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie informował o dwóch ważnych przebudowach, gdzie niebawem pojawią się wykonawcy. Mowa o skrzyżowaniu al. Wyzwolenia z ul. Fieldorfa-„Nila” za pętlą tramwajową na Północy (gdzie plac budowy zostanie przekazany z początkiem czerwca) oraz połączeniach u zbiegu al. Wojska Polskiego z ulicami Rakowską i Sieroszewskiego (gdzie plac budowy zostanie przekazany niezwłocznie po zakończeniu odbiorów końcowych naszego odcinka DK-91).

Tegoroczny sezon budowlany na częstochowskich drogach będzie jednak obfitował także w wiele innych przedsięwzięć lokalnych (osiedlowych, peryferyjnych).

Te, które wiążą się z budową nowych dróg, skrzyżowań, chodników czy przejazdów rowerowych to m.in. trwające lub zakończone budowy:

· ul. Sportowej od ul. 11 Listopada do ul. Rutkiewicz w dzielnicy Wrzosowiak (za ok. 2,4 mln zł z terminem realizacji do końca listopada tego roku)

· drogi rowerowej w ul. Wilsona na Starym Mieście (za 220 tys. zł, gdzie trwają odbiory końcowe)

· ul. Ostrowskiej na odcinku od ul. Chochołowskiej do Pienińskiej na Lisińcu (za 230 tys. zł z terminem końcowym na początku lipca)

· chodnika w ul. Zamenhofa na Rakowie (za ponad 400 tys. zł z oddaniem do użytku do końca lipca)

· ul. Rejtana u jej zbiegu z łącznicą i rondami od al. Wojska Polskiego (prace za ok. 150 tys. zł zostały wykonane)

· skrzyżowania ul. Turystycznej z ul. Rozdolną na Mirowie (zakres prac za niespełna 40 tys. zł został już także wykonany).

Roboty niebawem rozpoczną się na przekazanych już placach budowy:

· ul. św. Kingi w dzielnicy Podjasnogórskiej (za kwotę blisko 7,5 mln zł prace zostaną wykonane do końca 2025 r.)            

· ul. Bohaterów Katynia etap I na Błesznie na odcinku od wiaduktu drogowego nad linią kolejową do ul. Różanej (za ponad 1,7 mln zł, realizacja do końca tego roku)

· ul. Kochanowskiego (za 2 mln zł, realizacja do końca tego roku)

· ul. Loretańskiej (za niespełna 700 tys. zł, realizacja do końca tego roku)

Ponadto wkrótce zostaną wybudowane:

· wspomniane wcześniej połączenia lokalne z al. Wojska Polskiego u zbiegu ulic: Rakowskiej i Sieroszewskiego

· wspomniane wcześniej skrzyżowanie al. Wyzwolenia z ul. Fieldorfa-„Nila” na Północy (całość prac za ok. 2,15 mln zł, termin do końca roku)

· chodnik w ul. Mireckiego w dzielnicy Raków (przekazanie placu budowy na początku czerwca, a całość prac będzie kosztować ok. 100 tys. zł)

· chodnik w ul. Kisielewskiego (przekazanie placu budowy na początku czerwca, a całość prac także będzie kosztować ok. 100 tys. zł)

· chodnik w ul. św. Rocha na Grabówce (przekazanie placu budowy nastąpi na początku czerwca).

Jednocześnie trwają postępowania przetargowe lub przygotowania do ich wszczęcia w związku z budową:

· ul. Bialskiej na odcinku od ul. Małopolskiej do skrzyżowania z ul. Mazowiecką i Kielecką (wraz ze studniami odwadniającymi)

· nawierzchni ul. Torowej

· chodnika w ul. św. Jadwigi

· chodnika w ul. Okólnej na odcinku ul. Dekabrystów do ul. gen. Władysława Sikorskiego

Realizacja powyższych przewidziana jest do końca tego roku.

Zadania inwestycyjne realizowane lokalnie w dzielnicach naszego miasta dotyczą także pozostałej infrastruktury drogowej, której budowa wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo poruszania się i komfort życie mieszkańców. Mowa m.in. o zakończonych lub trwających budowach:

· oświetlenia ulic: Słonecznikowej, Zosi, Żychlińskiego i Mazowieckiego

· doświetlenia czterech przejść dla pieszych u zbiegu ulic Śląskiej – Waszyngtona i Śląskiej – Focha oraz Nowowiejskiego – Waszyngtona i Nowowiejskiego – Focha w Śródmieściu (prace zakończone)

· sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach ul. Jasnogórskiej z ulicami: Dąbrowskiego i Kilińskiego wraz z wymianą elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego (finał prac z końcem czerwca).

 

Fot. Urząd Miasta Częstochowy

Page generated in 0.0161 seconds.