Z ostatniej chwili

Szkoła Podstawowa nr 33 jest 60-latką

2024-02-05 11:40:32 informacje
img

Sześć dekad dziejów placówki można było przypomnieć sobie podczas zorganizowanego z rozmachem jubileuszu – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Obchody 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 33 im. Marii Kownackiej odbyły się 26 stycznia w Muzeum Monet i Medali. Scena w tym budynku bardzo się przydała, bo uroczystość miała bardzo widowiskową część artystyczną.
Kierująca szkołą Beata Zemła złożyła podziękowania za współpracę, wielką pomoc i obecność w życiu szkoły władzom samorządowym Częstochowy – obecnemu na uroczystości prezydentowi  Krzysztofowi Matyjaszczykowi, a także jego zastępcy Ryszardowi Stefaniakowi, naczelnikowi Wydziału Edukacji UM Rafałowi Piotrowskiemu, ale i dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty Alicji Janowskiej. Wyraziła też uznanie dla wysiłku i pracy kolejnych dyrektorów i nauczycieli, którzy tworzyli szkołę przez 60 lat. Wielu z byłych pedagogów – dziś emerytowanych – przyszło na jubileusz. Prezydent Częstochowy przekazał szkole okolicznościowe, symboliczne gratulacje, z podpisem swoim oraz przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Niesmacznego.
Prezentacja o szkole przypomniała jej dzieje – m.in. to, że została wzniesiona jako tzw. „Szkoła-Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego”. Program artystyczny spotkania łączył tradycję z nowoczesnością, przypominając, że – jak ujęli to organizatorzy jubileuszu – w szkole najważniejsze są uczennice i uczniowie, jej duszą są nauczyciele, wsparciem – rodzice, dumą – absolwenci, a zaszczytem dla dyrekcji jest praca z nimi. Występowały i dzieci i młodzież – m.in. działający przy liceum  im. Kopernika instrumentalno-wokalny zespół „Zrano”, często prezentujący się na zaproszenie organizatorów podczas podobnych uroczystości. Na koniec był jeszcze poczęstunek.
Dziś patronką SP nr 33 jest Maria Kownacka (1894 – 1982) pisarka, tłumaczka, autorka m.in. „Dziennika Dziecięcego” redagowanego w czasie powstania warszawskiego, a także wielu sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych dla dzieci. Nic dziwnego więc, że w holu Muzeum gości witały jej słowa: „Trzeba dzieciom dać serce, piękno i uśmiech, aby uczyły się kochać ludzi”.
Fot. Łukasz Kolewiński (UM)

Page generated in 0.0164 seconds.