Święto Żołnierza Rezerwy będzie obchodzone 11 października na placu Pamięci Narodowej. W sobotę na pl. Biegańskiego będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy m.in. czołg Abrams czy wóz bojowy Oshkosh – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
We współorganizację wydarzenia włączyli się przedstawiciele częstochowskiej Straży Miejskiej, którzy są aktywnymi członkami ZOR RP.
11 października w Częstochowie odbędą się organizowane przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej obchody Święta Żołnierza Rezerwy. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 na placu Pamięci Narodowej. Przebiegać będzie zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Wojskową asystę honorową wystawi 132 batalion lekkiej piechoty z Częstochowy, a oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Wojskowa z Bytomia.
Od chwili ustanowienia święta w 2019 r. ZOR RP co roku organizuje obchody Święta Żołnierza Rezerwy pod patronatem Ministra Obrony Narodowej. W 2021 i 2023 r. odbyły się w Częstochowie, w 2022 r. w Lublinie, a w roku 2024 w Łodzi.
Obchody Święta Żołnierza Rezerwy będą mieć wymiar patriotyczny oraz promocyjny w zakresie służby wojskowej i obronności państwa. Celami tego przedsięwzięcia będzie pielęgnowanie świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, propagowanie pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych RP w społeczeństwie, zachęcanie młodych ludzi do pełnienia różnych form służby wojskowej, utrwalanie więzi żołnierzy rezerwy i kombatantów z żołnierzami czynnej służby wojskowej, jak również zacieśnianie współpracy ZOR RP z jednostkami wojskowymi, instytucjami cywilnymi i organizacjami społecznymi o charakterze proobronnym. W obchodach weźmie udział młodzież szkolna, w tym uczniowie klas mundurowych.
W godz. od 10.00 do 14.00 mieszkańcy miasta będą mieć możliwość zapoznania się ze sprzętem i wyposażeniem wojskowym wystawionym na pl. Biegańskiego. Będzie można zobaczyć m.in.: nowy czołg Abrams dostarczony przez 1. Warszawską Brygadę Pancerną. Będzie też wóz pancerny Oshkosh, który udostępni zwiedzającym Jednostka wojskowa AGAT z Gliwic.
ZOR RP dziedziczy tradycje działającego w latach 1922-1939 Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i kontynuuje jego działalność. Patronem Związku jest Marszałek Józef Piłsudski. Jako ogólnopolska i patriotyczna organizacja ZOR RP zajmuje się m.in. upamiętnianiem osób oraz miejsc walk narodu polskiego o wolność, niepodległość i suwerenność, propagowaniem chwały oręża polskiego oraz szkoleniem młodzieży skupionej m.in. w organizacjach strzeleckich i klasach mundurowych. Ważnym aspektem działalności Związku są działania na rzecz kształtowania świadomości historycznej i obywatelskiej oraz patriotycznego wychowania młodzieży.
Związek integruje środowisko żołnierzy rezerwy WP, otacza opieką kombatantów, żołnierzy rezerwy i ich rodziny będące w potrzebie.
ZOR RP współpracuje z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz z wieloma jednostkami i instytucjami wojskowymi, szkołami, organizacjami społecznymi, samorządami i firmami. Organizację tworzą nie tylko oficerowie, ale także podoficerowie i osoby cywilne, które łączy umiłowanie polskiej tradycji wojskowej oraz chęć społecznego działania w dziedzinie popularyzowania historii Polski. Organizuje konkursy i rajdy historyczne dla młodzieży, prowadzi żywe lekcje historii, opiekuje się kombatantami, pisze książki historyczne, tworzy pomniki polskiej historii i dba o groby bohaterów.
Związek ma sztandar oraz stronę internetową: www.zorrp.org. Wydaje biuletyn zatytułowany „Rezerwista”.
Święto Żołnierza Rezerwy dofinansował Samorząd Województwa Śląskiego. Partnerem wspierającym jest Miasto Częstochowa.
Fot. z obchodów święta z 2023 roku / Biuro Prasowe Urzędu Miasta