Z ostatniej chwili

Stawiają na różnorodność

2024-08-09 12:52:07 informacje
img

W Częstochowie odbędzie się piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych „Po-Mosty Wielokulturowości”. W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną prace 184 twórców aż z 41 krajów – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Głównym organizatorem imprezy jest Grupa Artystyczna ATINA.
- Interesują nas różnorodne realizacje z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki, fotografii, rzeźby, instalacji, wideo-artu, tkaniny artystycznej, które dotykają zagadnienia wielokulturowości, ukazując bogactwo jej wątków i motywów – komentuje Anita Grobelak, dyrektorka artystyczna Festiwalu.

Tegoroczna edycja Festiwalu trwa od 18 sierpnia do 30 września. Przez ten czas będzie można wziąć udział w kilku wydarzeniach – międzynarodowych wystawach i panelach.

Inauguracja „PO-MOSTÓW’’ odbędzie się 18 sierpnia o godz. 15.00 w Konduktorowni przy ul. Piłsudskiego. Festiwal otwiera panel „W stronę Japonii’’, na którym będzie można obejrzeć malarstwo japońskie, posłuchać wykładu na ten temat, obejrzeć wystawę fotografii i wziąć udział w warsztatach malarstwa (organizatorzy zapraszają na warsztaty od godz. 17.00 do 18.30; obowiązują wcześniejsze zapisy – mailowo na anitt@vp.pl lub tel. 603363218). Równocześnie będzie prezentowana międzynarodowa wystawa „Barwy Orientu’’.

25 sierpnia o godz. 15.00 w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku im. Staszica zostanie zaprezentowana międzynarodowa wystawa „Pogranicza’’ ukazująca różnorodność etniczną, religijną i narodowościową. Będą malarstwo, rysunek, fotografia, ilustracja, grafika i wiele innych.

Ostatnie dwa wydarzenia zaplanowano na wrzesień. 9 września o godz. 18.00 w Miejskiej Galerii Sztuki będzie można obejrzeć wystawę plakatu „Halszka – ukraińska Helena na pograniczu’’. Tytuł nie bez znaczenia nawiązuje do znanej z mitologii Heleny Trojańskiej. Halszka Ostrowska to postać tragiczna, dla której odziedziczona fortuna okazała się przekleństwem.

Finałowa wystawa odbędzie się 21 września o godz. 17.00, ponownie w Pawilonie Wystawowym Muzeum. „Filozofia pokoju’’ obrazuje, w jaki sposób 143 artystów z tak wielu krajów postrzega pokój i jednocześnie wyraża swój sprzeciw wobec wojen. Słowo wstępne do wystawy przygotował Michael Lam – założyciel Vision Art Media, laureat nagrody za całokształt twórczości w USA.

Grupa Artystyczna ATINA w ramach festiwalu współpracuje m.in. z Muzeum Częstochowskim, Miejską Galerii Sztuki, Regionalnym Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych „Konduktorownia’’, Fotoklubem Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, Vision Art Media i Polską Asocjacją Bonsai.

Ilustracja: Zdjęcie z wystawy podczas trzeciej edycji festiwalu

Page generated in 0.0163 seconds.