Z ostatniej chwili

Rozwiązanie problemu przeterminowanych leków

2024-01-04 12:51:26 informacje
img

Po 6 stycznia będziemy mogli oddawać do utylizacji przeterminowane leki w stałych punktach odbioru – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

System pozbywania się starych środków medycznych przygotowało Centrum Usług Komunalnych. 

Zamontujemy dwa pojemniki, gdzie mieszkańcy będą mogli oddać leki. Jeden będzie przy Waszyngtona przed budynkiem Urzędu Miasta, a drugi pod siedzibą CUK przy al. Wolności. Te punkty będą monitorowane, bo raz, że musimy zadbać o bezpieczeństwo pracowników, którzy te środki odbierają, a dwa, że nie chcemy, żeby ktoś postronny leki zabrał – zapowiada Łukasz Kot, naczelnik z Centrum Usług Komunalnych.

Każdy z pojemników będzie skonstruowany w ten sposób, by oddzielić od siebie wyrzucane syropy, igły i strzykawki oraz blistry z tabletkami. Pojemniki wykonane są z grubej stali, by utrudnić osobom postronnym dostęp do materiałów niebezpiecznych. Cały proces pozbywania się starych leków będzie darmowy i ogólnodostępny dla mieszkanek i mieszkańców. Zgodnie z zapowiedziami pojemniki będą codziennie opróżniane. Dodatkowo mieszkańcy będą mogli oddać leki do mobilnego punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych, który raz na kwartał odwiedza każdą z dzielnic Częstochowy. 

Działanie Centrum Usług Komunalnych jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców dotyczące umożliwienia utylizacji przeterminowanych środków medycznych, ponieważ starych tabletek czy zastrzyków nie można pozbywać się w inny sposób. Najgorsze, co możemy zrobić, to spuścić leki do kanalizacji lub wyrzucić do odpadów zmieszanych, co utrudnia proces przetwarzania odpadów. 

Fot. Łukasz Kolewiński (UM) 

Page generated in 0.0168 seconds.