Z ostatniej chwili

Przeszłość buduje przyszłość – zakończenie projektu

2024-02-01 11:05:15 informacje
img

Mowa o prawie dwuletniej współpracy Miasta i częstochowskich szkół, która służyła budowaniu europejskiej świadomości i przyszłości opartej na wspólnych wartościach. Partnerami były szkoły w Wilnie i Rezekne – wyjaśnia Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Oficjalne podsumowanie prawie dwuletnich działań odbyło się 24 stycznia w sali sesyjnej Urzędu Miasta w formie seminarium związanego z tematyką projektu. Spotkanie otworzył zastępca prezydenta miasta Piotr Grzybowski. Następnie naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski przedstawił i przypomniał cele tej inicjatywy oraz sposób jej realizacji. Za wprowadzenie do historycznej tematyki projektu odpowiadał Grzegorz Basiński, historyk z SP nr 1. 

O swoich doświadczeniach opowiadali także uczniowie i uczennice szkół uczestniczących w projekcie. Wydarzenie prowadzone było w całości przez dwie uczennice z V LO im. A. Mickiewicza – Zofię Urbaniak i Annę Małek. 

Z początkiem 2022 r. na realizację tego projektu Gmina Miasto Częstochowa otrzymała grant Komisji Europejskiej w wysokości 92,5 tys. euro w ramach komponentu „Pamięć Europejska”. Konkurs był otwarty dla podmiotów z całej Unii Europejskiej. 

Projekt „Przeszłość buduje przyszłość – Sąsiedzi równych praw’’ miał na celu podniesienie świadomości młodych Europejek i Europejczyków z Polski, Łotwy i Litwy na temat wspólnej historii i dziedzictwa kulturowego, a także upamiętnienie ofiar zbrodni w reżimach totalitarnych. W ramach współpracy przeprowadzono liczne konferencje, seminaria, warsztaty, organizowano wystawy, a uczniowie i uczennice partnerskich szkół spotkali się na wizytach studyjnych w Częstochowie, Rezekne i w Wilnie. 

Szkoły, które brały udział w projekcie, to częstochowskie V Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza, Szkoła Podstawowa nr 21, Zespół Szkół Specjalnych nr 28 oraz Państwowe Polskie Gimnazjum w Rezekne i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

Na zdjęciu: finał projektu 24 stycznia 2024 

Fot. Łukasz Kolewiński / UM  

Page generated in 0.0163 seconds.