Z ostatniej chwili

Przed nami długi weekend, dla wielu – czas wyjazdów. Jak się do nich przygotować?

2024-05-29 13:52:39 informacje
img

Boże Ciało to święto ruchome, obchodzone 60 dni po Wielkanocy. W tym roku wypada 30 maja. Dla wielu to okazja, aby wydłużyć sobie weekend. Jak w każdy długi weekend tradycyjnie czas ten poświęcamy na wyjazdy: do rodziny, znajomych, a także, coraz częściej, w ciepłe kraje. Chcąc wykorzystać ten wolny czasm z pewnością tłumnie ruszymy poza miasto, aby „podładować akumulatory”. Z głową zaprzątniętą myślami o rodzinie i wspólnej zabawie nie możemy zapomnieć o właściwym przygotowaniu się do podróży. Policja podpowiada, na co zwrócić szczególną uwagę i jak bezpiecznie dojechać na miejsce, a po powrocie nie być niemiło zaskoczonym.

Przed wyjazdem, jeśli podróżować będziemy własnymi czterema kółkami, sprawdźmy stan techniczny auta. Jeśli przekroczyliśmy dopuszczalny termin przeglądu, koniecznie udajmy się do stacji kontroli pojazdów. Jeśli nasze auto przeszło przegląd niedawno, sami możemy sprawdzić ogólny stan pojazdu. Sprawdźmy przy okazji obowiązkowe wyposażenie, nie zapominając o zapasowych żarówkach czy bezpiecznikach. Obowiązkowo sprawdźmy stan ogumienia w aucie. Dzisiaj chyba już nikogo nie trzeba przekonywać, że właściwe opony, dostosowane do pory roku, to większe bezpieczeństwo na drodze, wpływają istotnie na przyczepność podczas jazdy i drogę hamowania. 

Siadając za „kółko”, zadbajmy, by wyjazd stał się przyjemnością, a nie walką o przeżycie. Nie należy wyruszać w drogę, szczególnie dłuższą, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji. Gdy pojawi się zmęczenie, najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku- lub kilkunastominutową przerwę. Z pewnością przyjdzie nam z pomocą samo wyjście na świeże powietrze lub krótki spacer. Sam kierowca powinien mieć w czasie podróży swobodę ruchów, dlatego nie jest wskazane, by miał na sobie odzież, która je krępuje.

Kolejna ważna kwestia, to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków, czyli nadmierna prędkość lub jej niedostosowanie do warunków na drodze. Nie tylko zwiększa ryzyko kolizji, lecz także podwyższa prawdopodobieństwo odniesienia poważnych obrażeń lub śmierci podczas wypadku. Z tego też powodu szczególnie powinniśmy prędkość jazdy dopasować do warunków pogodowych, a także zachować większy niż zwykle odstęp od pojazdu poprzedzającego. Wszystko po to, aby mieć więcej czasu i miejsca na hamowanie. 

Pamiętajmy również, aby za kierownicę wsiadać, będąc w stu procentach pewni, że wynik ewentualnego badania alkomatem wskaże wynik 0,00 mg/l alkoholu w naszym organizmie. Zawsze kierujmy się jedną zasadą: bezpieczeństwo nasze, naszych pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego jest najważniejsze. Alkohol, obok nadmiernej prędkości, to kolejna z najczęstszych przyczyn wypadków, często mających tragiczny finał.

A teraz kwestia samego domu i pozostawionego w nim mienia. Ponieważ dom lub mieszkanie, w którym gromadzony jest dorobek wielu lat naszej pracy, stanowi łakomy kąsek dla złodziei, trzeba zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć włamania do domów i kradzież naszej własności z mieszkań. 

Przed ruszeniem w podróż upewnijmy się, że wszystkie okna i drzwi są zamknięte, bo ponad 60 procent włamywaczy dostaje się do mieszkań przez okno. Nie zostawiajmy kluczy w „dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi), gdyż złodziej zazwyczaj zna te miejsca nie gorzej od nas. Zaciągnijmy zasłony lub opuśćmy żaluzje i pozostawmy w pokoju włączone światło, w ten sposób stworzymy pozory, że w domu ktoś jest.
Nie pozostawiajmy w drzwiach żadnych kartek z informacjami, gdzie przebywamy, bo włamywacz bardzo lubi gwarancje, że mieszkanie jest puste. Nie chwalmy się również na portalach społecznościowych, gdzie właśnie z całą rodziną jesteśmy i kiedy wracamy.

Jeżeli do tej pory nasze relacje z najbliższym sąsiadem nie układały się wzorcowo, najwyższy czas to zmienić. Zarówno eksperci od bezpieczeństwa domów, jak i Policja są w tej kwestii zgodni: jednym z najlepszych zabezpieczeń przed włamywaczami są czujni sąsiedzi. Dlatego przed wyjazdem na majówkę najlepiej poprosić sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, a także przekazać mu klucze, by mógł wejść do środka zmienić ułożenie zasłon, włączyć lub wyłączyć światła i sprawdzić, czy w domu wszystko jest w porządku. Jeżeli sąsiad zauważy np. świeże ślady na posesji, to znak, że ktoś ma naszą nieruchomość pod obserwacją i powinniśmy być bardziej czujni. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Na przykład poprosić zaufaną osobę, by przeprowadziła się do nas na kilka dni, co powinno odstraszyć złodziei. Ci rzadko bowiem ryzykują wejście do domu, gdy ktoś przebywa w środku. 

Niestety nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących 100-procentowe zabezpieczenie posiadanego mienia przed złodziejami. Równoległe z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty. 

A teraz, gdy już właściwie zadbaliśmy o nasze bezpieczeństwo w czasie podróży oraz o pozostawione mieszkanie, możemy w spokoju skupić się na należytym celebrowaniu czasu w gronie rodzinnym oraz przyjaciół.

Page generated in 0.0176 seconds.