Z ostatniej chwili

Poczesna będzie miała swoich Olimpijczyków w Paryżu

2024-06-04 13:39:02 informacje
img

W tych dniach rzeźbiarz Jerzy Kędziora ze swoimi balansującymi sportowcami został powołany do reprezentowania naszego kraju w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu – informuje na FB Gmina Poczesna.

Polski Komitet Olimpijski, Art in Haus oraz gospodarze Domu Polskiego postawiły prace naszego rzeźbiarza na czele grupy dzieł sztuki, które będą towarzyszyć naszym sportowcom i oficjelom oraz licznym gościom Domu Olimpijczyka w Lasku Bulońskim. Mają być znaczącymi uczestnikami spotkań i eventów w godnym reprezentowaniu Polski w czasie wspaniałego wydarzenia  czterolecia w tym przedziale ludzkiej aktywności.

Kędziora już od kilku lat przygotowywał się do tej imprezy. Nową serię balansujących sportowców zaczął realizować w roku 2017. Zaczął od triady rzeźb: „Wysoko zawieszona poprzeczka”, „Na ostatniej przeszkodzie” i „Skok na głęboką wodę”. Dzieła te uczestniczyły już na Warszawskim Art Desing i w światowej imprezie Network Sculptures  „Start ‚!9”.  PKOL korzystał z ich ekspresji i powabu, budując artystyczne tła obchodów swojego 100-lecia.

W kolejnych latach permanentnie poszerzyła się ekipa olimpijczyków rzeźbiarza. Powstali reprezentanci takich dyscyplin jak gimnastyka sportowa i akrobatyczna, piłka nożna i siatkówka, wioślarstwo i kajakarstwo... Nowymi dyscyplinami, a szczególnie rzeźbiarską ekspresją, oderwaniem rzeźb od ziemi i kotwieniu ich na podniebiu, propaguje artysta ponadczasowe wartości olimpizmu.

Grupowo czy poszczególni jej  przedstawiciele prezentują te wartości oraz polską myśl plastyczną na światowych arenach wystawienniczych. Dwukrotnie w okolicach Stadionu Olimpijskiego podziwiali ich uczestnicy i fani amsterdamskiego ArtZuid – światowej imprezy wystawienniczej. Z szerszymi pokazami balansjerów pokazywali się na dużych, otwartych, amerykańskich wystawach artysty w Nowym Jorku, Columbus i Sandusky.  Tam nawet na trwałe zakotwiczyli „wioślarze” i „golfista”. Na bliższym nam terenie na trwałe zainstalowali się w Wilnie, Częstochowie, Krakowie i warszawskiej siedzibie PKOL

Udział tym dziełom w poprzednich, tokijskich igrzyskach pokrzyżowały perturbacje covidowe. Covid również spowodował, że na pewien czas artysta „przyziemił” swoje lotne utwory. Jednym z tak aranżowanych pokazów była ekspozycja w Poczesnej, w Galerii Rzeźby.  Wernisażem wystawy był happening z udziałem tancerek z pocześnianych zespołów tańca oraz grupy częstochowskich fotografików. Kulminacją działań o takim charakterze było pokazanie ich w Częstochowskiej Galerii Sztuki w niemal mistycznym mitingu pod nazwą „Przyziemieni w napięciu”. Tu jakby czekały na decyzję sportowych władz o olimpijskich nominacjach.

I tak się stało. Wieloletnia praca doczekała się pozytywnego finiszu. Wybrani atleci w pełnej krasie pokażą się szerokiej paryskiej publiczności 26 lipca, w dniu otwarcia Domu Polskiego. Już następnego dnia sam artysta przedstawi ich bliżej wyszukanym fanom w ramach wieczoru autorskiego. Jego sportowcy jako jedni z ostatni opuszczą olimpijskie przestrzenie gdzieś około połowy sierpnia. 

Za wcześniejsze dzieła, w tym Małą gimnastyczkę z szarfą artysta był już nagrodzony Srebrnym Laurem Olimpijskim – informuje Gmina Poczesna.

Fot. archiwum artysty / FB Gminy Poczesna

Page generated in 0.0177 seconds.