Z ostatniej chwili

Planujesz lokalną inicjatywę? Zapisz się do akcji „Masz głos!”

2025-02-07 10:48:26 informacje
img

Do 14 lutego mogą się zgłaszać do akcji Fundacji Batorego nieformalne grupy mieszkańców i organizacje społeczne, które jeszcze w tym roku chcą zrobić coś dobrego dla swojej społeczności – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Akcja Masz Głos pomaga zrealizować ciekawe, potrzebne działania we współpracy z samorządami i mieszkańcami. Celem jest budowanie poczucia wspólnej odpowiedzialności za swoją gminę.
Do akcji mogą się zgłaszać nieformalne grupy i organizacje społeczne – zwłaszcza z małych miejscowości i na początku swojej działalności, które w ciągu tego roku chcą zrobić coś dobrego dla swojej społeczności lokalnej.
Edycja 2025 zaczyna się w lutym i potrwa do końca listopada. Aby dołączyć do uczestników Masz Głos, należy do 14 lutego wypełnić formularz zgłoszeniowy online.
W drugim etapie rekrutacji odbywa się rozmowa telefoniczna z koordynatorem. Liczba miejsc jest ograniczona. O wynikach naboru zgłaszający się zostaną poinformowani do 25 lutego przez stronę internetową akcji Masz Głos.
Grupy, które zgłoszą się i zostaną przyjęte, mogą liczyć na bezpłatne wsparcie przez cały okres trwania edycji. Obejmuje ono:
• stałą współpracę i doradztwo doświadczonego koordynatora na danym terenie,
• pomoc prawną,
• wymianę doświadczeń z uczestnikami z całej Polski,
• udział w bezpłatnych szkoleniach online i stacjonarnych oraz jednym ogólnopolskim zlocie – w czerwcu pod Warszawą,
• możliwość otrzymania mikrograntu na działania (600 zł),
• konsultacje przy działaniach promocyjnych i komunikacyjnych,
• szansę na nagrodę Super Samorząd i Super Głos, których wręczenie kończy edycję.
Zasady udziału opisane są w regulaminie akcji.
Inicjatywy w akcji Masz Głos mogą dotyczyć m.in. ciał doradczych, dostępu do informacji, konsultacji społecznych, lokalnych instytucji, przestrzeni publicznej, transportu i komunikacji. Kilka przykładów – w Chorzowie lokalna grupa doprowadziła do odnowienia pobliskiego pomnika żołnierskiego i jego otoczenia. W Nowej Hucie na jednym z osiedli był problem – choć gdzie w Polsce go nie ma? – z dostępem do chodników pozastawianych samochodami. Udało się odzyskać je dla pieszych. W Lisewie powstało miejsce spotkań mieszkańców i mieszkanek. W nadmorskim Mielnie wdrożono działanie pod nazwą „Dostępni radni”, a w Płużnicy wypracowano wspólną, społeczną koncepcję zagospodarowania miejscowej plaży.
Partnerzy regionalni akcji to Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszenie Rozwoju „Inspiracje”, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju oraz Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – „Teatrikon”. Medialnie patronują Onet oraz Ngo.pl. 

Page generated in 0.0162 seconds.