Z ostatniej chwili

Pięć dni eko-atrakcji na Dzień Ziemi w Jurajskiej

2024-04-15 11:50:37 informacje
img

Każdy z nas ma wpływ na kondycję planety. Nawet najdrobniejsze gesty mogą się natomiast przyczynić do ochrony środowiska. Co możemy zrobić na co dzień, aby przyszłość Ziemi rysowała się w kolorowych barwach?

O tym będzie sobie można przypomnieć podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi.

W dniach od 15 do 20 kwietnia czekać na Was będzie w Jurajskiej spora dawka informacji, dzięki którym dowiecie się, jak żyć bardziej eko i chronić nawet najmniejsze ekosystemy.

W Galerii Jurajskiej zobaczycie ciekawą, a zarazem nietypową wystawę stworzoną z elektrośmieci, która za pomocą różnych środków artystycznych przybliży wam zagadnienia związane m.in. z gospodarką obiegu zamkniętego oraz recyclingiem. Całe wydarzenie, łączące w sobie zabawę i naukę będzie miało za cel przekazać Wam praktyczną wiedzę, jak postępować z elektroodpadami na co dzień.

Twórcą i pomysłodawcą oryginalnej ekspozycji jest firma STALA GROUP, która od lat kładzie szczególny nacisk na edukację ekologiczną dzieci i młodzieży oraz dorosłych, popularyzując zagadnienia związane z ochroną środowiska. A wszystko to w trosce o naszą planetę.

Także w tych dniach trwać będzie wielka zbiórka elektrośmieci. Do specjalnego punktu przy Bulwarach Jurajskiej będziecie mogli przynieść zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, w tym np. popsute telefony, żarówki, tostery, lokówki, suszarki, telewizory, a nawet pralki. Organizatorzy wydarzenia, razem z partnerem strategicznym – STALA GROUP, zadbają o właściwą utylizację tych śmieci.

Dodatkowo osoby, które do 20 kwietnia przyniosą elektrośmieci, w zamian otrzymają sadzonkę drzewa lub kwiatu ogrodowego w dniu finału akcji 20 kwietnia.

Finał eko akcji poprzedzi oryginalna wystawa „Moda z recyklingu". Zobaczycie efekt pracy zaproszonych do konkursu lokalnych placówek oświatowych, których zadaniem było stworzenie kolekcji ubrań z elektrośmieci.

Najwięcej eko atrakcji szykuje się na 20 kwietnia, czyli w Międzynarodowy Dzień Ziemi.

W sobotę, w godz. 12.00 – 18.00, razem z firmą STALA Group organizatorzy zadbali, by nie zabrakło wydarzeń, dzięki którym wzbogacicie swoja eko-wiedzę.

Zobaczycie niepowtarzalny pokaz mody zatytułowany „Dokąd zmierzamy", który podkreśli znaczenie świadomej i zrównoważonej mody. Wystąpi też Recyclingowa Orkiestra, grupa muzyczna, która gra na instrumentach wykonanych z niepotrzebnych przedmiotów.

Będziecie też mogli posłuchać ekologicznego rapu. To niezwykły występ, który wypełnią beaty zainspirowane tematyką ochrony środowiska. Czeka Was także ogrom warsztatów, prelekcji i spotkań edukacyjnych.

Najmłodsi (i nie tylko) nauczą się zasad segregacji śmieci i to na wesoło. Dowiedzą się także, jak oszczędzać energię i czym jest etyczna moda. A w czasie prelekcji każdy dowie się, dlaczego ekologia jest cool – organizatorzy pokażą m.in., jak nadać drugie życie przedmiotom, skąd się bierze woda na Ziemi oraz co zrobić, aby w domu było mniej odpadów.

Ponadto na eko-warsztatach dzieci nauczą się tworzyć zabawki i instrumenty z recyclingu. Nie zabraknie też eko quizów i konkursów z nagrodami. Będzie również przystrajanie tekturowego „drzewka szczęścia", dekorowanie go rzeczami z odzysku m.in. gazetami, butelkami, puszkami czy nakrętkami.

Dlaczego las jest wyjątkowym ekosystemem opowiedzą natomiast leśnicy. Będzie okazja, aby poznać zwierzaki z lasu, nauczyć się rozpoznawać różne gatunki roślin czy dowiedzieć się, czym jest zrównoważone leśnictwo. Zorganizowane też zostaną ekologiczne koło fortuny oraz warsztaty tworzenia przyjaznej środowisku biżuterii.

Będzie można również zadbać o zdrowie. Pomogą w tym widowiskowe pokazy freestyle’u z piłką. Całość dopełnią zabawy i animacje w duchu eko. 

W czasie wydarzenia poznamy też zwycięzców konkursu „Moda z recyclingu".

Koniecznie więc do nas wpadnijcie (może być na rowerze) i bądźcie bardziej eko!

Page generated in 0.0164 seconds.