Z ostatniej chwili

Paul Brody w jazzowy wtorek

2024-05-21 11:35:38 informacje
img

W naszej Filharmonii ze swoim kwartetem zagra Paul Brody – trębacz zafascynowany związkami muzyki z opowieścią, słowem mówionym, tożsamością, czerpiący przy tym z przebogatej tradycji żydowskiej.
Koncert zaplanowano na 21 maja, na godz. 19.00. Z jednej strony będzie częścią cyklu „Jazzowych Wtorków w Kameralnej”, z drugiej – wydarzeniem towarzyszącym przypadającej w tym miesiącu 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Paula Brody  urodził się w 1961 w Seattle. Ze strony ojca ma korzenie ukraińskie, a ze strony matki – żydowskie i europejskie zarazem, była ona bowiem imigrantką z Wiednia. Młodość spędził w Kalifornii – jego zmagania z dysleksją wcześnie skierowały go ku poezji i muzyce. Studiował poezję, kompozycję i grę na trąbce, a także tzw. trzeci-nurt (third stream) łączący jazz ze zdobyczami europejskiej muzyki poważnej. Już jako student brał udział w licznych interdyscyplinarnych eventach, gromadzących tancerzy, poetów, aktorów i muzyków. Odbierał też nagrody literackie. Po uzyskaniu magisterium z muzyki trzeciego nurtu koncertował z rożnymi składami, aby w końcu osiąść w Berlinie i oddać się komponowaniu, graniu oraz tzw. instalacjom muzycznym, w których przygląda się relacjom między opowieścią/narracją, melodią, tożsamością i zadomowieniem. I tak w jego instalacji Five Easy Pieces pojęcie „domu” eksplorowały zamieszkałe w Berlinie osoby opowiadające, jak widzą samych siebie w relacji do miasta, które wybrały jako swoje miejsce. Inna instalacja –  Five Families Listening: An Eavesdropping Installation – zgłębia akustyczną przestrzeń mieszkań w formie nagrań rozmawiających w nich rodzin. Z kolei Brody’s Art Accompanying Noise bada narracyjny aspekt odgłosów towarzyszących artystom w pracy – dźwięków surowców i narzędzi używanych przy malowaniu obrazu czy tworzeniu rzeźby.  
Jako wykonawca Brody korzysta z ruchu, wykorzystuje dla celów muzycznych konkretną lokalizację, inspiracji szuka raczej w mowie niż w zabiegach melodycznych. Występuje z różnymi formacjami kompletowanymi z niemieckich i amerykańskich instrumentalistów. Sięga do tradycji klezmerskiej, dorobku badacza chasydyzmu i judaizmu Martina Bubera, poezji czy chasydzkich, ludowych podań. Udziela się też jako muzyk sesyjny.
Paul Brody Quartet wystąpi w składzie: Paul Brody – trąbka, kompozycje, Lisa Hoppe – kontrabas, wokal, Christian Koegel – gitara oraz Hans Otto – perkusja.  
Koncert organizuje Instytucja Kultury Ars Cameralis, współorganizatorami są Miasto i Filharmonia Częstochowska, a partnerem – Województwo Śląskie.  

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0169 seconds.