Z ostatniej chwili

Pamięci Leona Silbersteina

2024-02-23 10:58:08 informacje
img

W środę 21 lutego podczas uroczystości upamiętniającej władze miasta gościły członków rodzin Silbersteinów i Rolatów – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jolanta Urbańska, przedstawiciele miejskich instytucji kultury i częstochowskiego TSKŻ spotkali się z rodzinami Silbersteinów i Rolatów. Odwiedzili plac Samuela Willenberga przy pomniku Pamięci Ofiar Getta, a także rondo im. Leona Silbersteina przy ulicy Srebrnej, gdzie złożono kwiaty.

Po środku ronda zamontowano rzeźbę symbolicznie nawiązującą do założonej w 1930 r. przez państwo Silbersteinów fabryki wyrobów metalowych „Elzet’’ przy ul. Krótkiej 26, gdzie produkowano głównie części do rowerów. 

Leon Silberstein był bojownikiem i jednym z ważniejszych organizatorów żydowskiego ruchu oporu na terenie częstochowskiego getta. Od 1942 r. podczas i po likwidacji getta w Częstochowie uratował setki żydowskich istnień, w tym Zygmunta Rolata (Honorowego Obywatela Miasta Częstochowy). Podczas II wojny światowej stracił dwóch synów, którzy zostali brutalnie zamordowani.

Uchwała Rady Miasta o nadaniu nazwy ronda Leona Silbersteina, wpisuje się w obchody roku 2023 ustanowionego przez Senat RP Rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego. 

Na zdjęciach - uroczystość upamiętniająca rodzinę Silbersteinów 

Fot. Łukasz Kolewiński (UM)

Page generated in 0.0179 seconds.