Z ostatniej chwili

Pamięć zasłużonym

2024-10-31 12:44:35 informacje
img

Co roku przed świętem, w którym wspominamy zmarłych bliskich, należną  pamięć pochowanym w Częstochowie żołnierzom i wybitnym postaciom oddają oficjalne delegacje – m.in. władz wojewódzkich i miejskich – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Na czele delegacji stał I wicewojewoda śląski Adam Zaczkowski. Miejski samorząd Częstochowy reprezentował zastępca prezydenta Łukasz Pabiś. Obecny był także związany z naszym miastem kapelan środowisk kombatanckich ks. Stanisław Rospondek. Byli też m.in. przedstawiciele starostwa powiatowego i częstochowskich służb mundurowych, a także Wojska Polskiego. Przy składaniu kwiatów i zapalaniu zniczy asystowali funkcjonariusze częstochowskiej Straży Miejskiej.   
Na cmentarzu św. Rocha – najstarszej nekropolii w mieście – złożono wieńce i zapalono znicze w miejscu spoczynku 17 powstańców śląskich z 1921 r. Potem delegacje udały się w aleję Henryka Sienkiewicza, gdzie znajdują się dwa symboliczne miejsca pamięci – Grób Nieznanego Żołnierza i pomnik ks. Jerzego Popiełuszki (notabene, w kończącym się właśnie miesiącu przypadała 40. rocznica śmierci tego duchownego i opozycjonisty z czasów PRL, zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa 19 października 1984 r.). Ostatnim punktem na drodze delegacji był cmentarz Kule. Tam znicze i świeże kwiaty pojawiły się na grobie Janusza Kochanowskiego – urodzonego w Częstochowie Rzecznika Praw Obywatelskich, który poniósł śmierć w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. Potem jeszcze oddano cześć żołnierzom poległym podczas wojny obronnej 1939 r, spoczywającym na Kulach w zbiorowej mogile.

Fot. Łukasz Kolewiński (UM) 

Page generated in 0.0206 seconds.