Z ostatniej chwili

O dziejach piłkarskiego Rakowa w plenerze

2024-04-22 10:53:20 informacje
img

Przy ul. Łukasińskiego 40 można oglądać plenerową wystawę poświęconą historii RKS Raków. To wspólny pomysł klubu i częstochowskich jednostek oświatowych – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.   

Z inicjatywą stworzenia takiej wystawy wyszło wspólnie kilka podmiotów – Wydział Edukacji Urzędu Miasta, Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych oraz RKS Raków. Samym przygotowaniem ekspozycji zajął się Zespół Szkół Technicznych wraz z Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego, a sfinansowano ją ze środków RKS Raków. 

Wystawę „Raków. Jak to się zaczęło…” otwarto 18 kwietnia przy dźwiękach skomponowanego przez Mateusza Pospieszalskiego hejnału Miasta Częstochowy. Melodię zagrał Antoni Sosnowski. W otwarciu wzięli udział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, a także wiceprezes RKS Raków Dawid Krzętowski, naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski oraz ks. Mateusz Olejnik z parafii św. Józefa Rzemieślnika. Asystował im młodzieżowy reprezentant kraju Max Pawłowski.                 

Na spotkanie towarzyszące otwarciu wystawy przyszły dzieci i młodzież ze szkół na Rakowie. Wśród gości byli przyjaciele RKS Raków, związani z klubem szkoleniowcy, znawcy dziejów zarówno Częstochowy, jak i dzielnicy i samego klubu – jak Roman Sitkowski, autor książki „Raków. Dzieje dzielnicy. Dziedzictwo historyczne i kulturowe na przestrzeni wieków” i Juliusz Sętowski z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy. 

O genezie i dziejach RKS opowiadał Grzegorz Basiński – historyk  z rodziny o sportowych tradycjach, autor wielu publikacji i audycji o historii Częstochowy, dzielnicy Raków oraz klubu. O swoich doświadczeniach sportowych mówili Oskar Kubik i Piotr Nocoń;  odpowiadali także na pytania z sali. Na koniec można sobie było pstryknąć selfiaka  z piłkarzami oraz zaprezentowanymi na spotkaniu trofeami RKS Raków. 

Jak podaje w swej książce Roman Sitkowski, początki późniejszej dzielnicy Częstochowy to las Raków – mowa o nim w dokumencie rewizji starostwa olsztyńskiego z 1631 roku.  O pierwszych dziesięciu mieszkańcach tamtego terenu wspomina z kolei dokument z roku 1827. W latach 1896-1902 Bernard Ludwik Hantke wybudował w ówczesnej wsi Raków koło hutę wraz z osiedlem przemysłowym w postaci istniejącego wciąż pałacyku (obecnie Miejski Dom Kultury), domów inżynierskich, majstrowskich i robotniczych. Tak powstała osada przemysłowa, wchodząca wraz z Błesznem w skład gminy Huta Stara. Ważną datą w historii osady była rewolucja 1905–1907, gdy robotnicy Rakowa, walcząc m.in. o swoje prawa, utworzyli „republikę rakowską” – fragment wolnej Polski w zaborze rosyjskim. W 1906 r. w jednym z domów inżynierskich Józef Piłsudski spotkał się z lokalnym kierownictwem Polskiej Partii Socjalistycznej. Tę konspiracyjną wizytę osłaniał młody Janusz Głuchowski – członek Organizacji Bojowej PPS, od 1914 r. w Legionach Polskich, późniejszy generał.   Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii Rakowa było powstanie parafii św. Józefa Rzemieślnika oraz – w 1910 r. –  Cmentarza Rakowskiego. 

Początki rakowskiego sportu sięgają natomiast 1914 r., gdy powstał Klub Sportowy „Jedność”. Później powstały dwa nowe – KS „Sparta” i KS „Racovia”.  W 1927 r. w miejsce tego ostatniego powstał Robotniczy Klub Sportowy „Raków” Sekcja OM TUR. Za boisko służył dawny tor wyścigów rowerowych i motocyklowych. Przed wybuchem II wojny „Raków” uzyskał awans do najwyższej w mieście klasy A. Okres okupacji niemieckiej to działalność tajnego RKS „Raków”. Najlepszy piłkarz klubu, Józef Trauc, w tamtym czasie został postrzelony w kolano, co wyeliminowało go z uprawiania sportu. Zamordowany w obozie koncentracyjnym został przedwojenny prezes klubu Marian Federak. W 1945 r. RKS „Raków” wznowił jawną działalność. 22 lipca 1955 r. otwarto nowy stadion, a rok później – istniejący do dziś budynek klubu. W 1957 r. powrócono do historycznej nazwy RKS ,,Raków” Częstochowa. W 1962 r. jego drużyna zdobyła swój pierwszy awans do ówczesnej II ligi (obecnie I liga)… 


Fot. Łukasz Kolewiński / UM 

Page generated in 0.017 seconds.