Z ostatniej chwili

Nieśmiertelna Janis Joplin

2024-01-11 14:03:11 informacje
img

Piosenkarka rockowa, soulowa i bluesowa Janis Joplin będzie bohaterką kolejnego spotkania z cyklu „Nieśmiertelni” w Miejskiej Galerii Sztuki (III Aleja 64). 

Artystka z „Klubu 27”, grupy idoli rockowych, którzy przez autodestrukcję odeszli, nie przekroczywszy tej magicznej granicy wieku, dla wielu pozostaje jedną z najważniejszych postaci światowego rocka. Jej zniewalający głos wciąż dostarcza słuchaczom ogromu emocji. Wizerunek sceniczny,  ktróy nie był niczym wypracowanym, lecz niemal transowym zatraceniem w śpiewie, jest nie do zapomnienia. 

Opowie o niej Piotr Metz, a swą narrację dopełni dokumentalnymi zdjęciami oraz muzycznymi fragmentami.

Uzupełnieniem spotkania będzie koncert Jolanty Litwin-Sarzyńskiej,  absolwentki Studia Wokalno-Aktorskiego im. Baduszkowej w Gdyni, aktorki Teatru Syrena w Warszawie, wykonawczyni piosenki aktorskiej. Jednym z ważniejszych dokonań artystycznych jest projekt wg jej własnego scenariusza pt. „Moja mama Janis” – monodram muzyczny w reż. Redbada Klynstry. Utwory Janis Joplin zostały przetłumaczone na język polski przez Maciejkę Mazan i Daniela Wyszogrodzkiego. Spektakl miał premierę i był przez 2 lata grany w stołecznym Teatrze Roma, ale gościł też na deskach wszystkich ważniejszych teatrów w Polsce. Na I Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni wykonawczyni zdobyła nagrodę regulaminową za główną rolę kobiecą. Miał też premierę w Teatrze Syrena w Warszawie, tym razem pod tytułem „To ja mama Janis” i w reżyserii Joanny Drozdy. To z tego spektaklu pochodzą piosenki Janis Joplin, które Jolanta Litwin-Sarzyńska wykona dla częstochowskiej publiczności. Na instrumentach klawiszowych będzie jej towarzyszyć Paweł Serafiński – wybitny muzyk, kompozytor i aranżer, profesor łódzkiej Szkoły Filmowej.

Wydarzenie odbędzie się 17 stycznia w sali kina OKF Iluzja. Początek o godz. 19.00.

 

Page generated in 0.0165 seconds.