Z ostatniej chwili

Nie bądź obojętny, gdy widzisz osobę narażoną na wychłodzenie

2024-01-08 11:48:25 informacje
img

Prognozy na kilka najbliższych dni przewidują bardzo niskie temperatury, które są bardzo niebezpieczne dla osób które z racji wieku, samotności, sytuacji życiowej lub materialnej mogą być narażone na wychłodzenie. Dlatego policjanci zwracają się z prośbą do mieszkańców o przekazywanie wszelkich informacji o osobach, których życie może być zagrożone z uwagi na porę roku i niskie temperatury. Nie pozostawajmy obojętni na drugiego człowieka – apeluje Policja.

Zima to czas szczególnie trudny dla osób pozbawionych dachu nad głową. Każdego roku wraz z nastaniem niskich temperatur policjanci kontrolują wszystkie znane im miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, żeby sprawdzić, czy potrzebują pomocy. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Funkcjonariusze monitorują sytuację tych osób i oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje, informując m.in. o ośrodkach pomocowych oraz wskazując noclegownie.

Pamiętajmy, że niskie temperatury stanowią ogromne zagrożenie dla osób, które zwłaszcza w nocy, przebywają bez dachu nad głową. Tragiczne skutki może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas niewielkich mrozów, zwłaszcza dla osób będących pod wpływem alkoholu. Jeśli widzisz takiego człowieka, nie wahaj się zadzwonić na numer alarmowy 112. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Podjęta w porę interwencja i pomoc udzielona drugiemu człowiekowi może uratować jego życie.

Jeśli znacie miejsca przebywania osób bezdomnych, możecie zgłosić ten fakt dzielnicowemu, jak również wykorzystać do tego Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy wybrać odpowiednią ikonę i zaznaczyć na mapie lokalizację. Wskazane miejsce zostanie sprawdzone przez funkcjonariuszy. Należy jednak pamiętać, że takie zgłoszenie nie zastępuje połączenia alarmowego w przypadku konieczności natychmiastowego udzielenia pomocy.

Policja apeluje o przekazywanie wszelkich informacji o miejscach przebywania osób bezdomnych. Dla nich niskie temperatury mogą stanowić zagrożenie życia i zdrowia.

Nie bądź obojętny – zareaguj!

Fot. Freepik

Page generated in 0.0159 seconds.