Z ostatniej chwili

Naukowo i promocyjnie - Uniwersytet otworzył podwoje dla kandydatów

2024-03-20 11:40:38 informacje
img

„Wiedza bez granic, myślenie bez ograniczeń – Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, teraz Uniwersytet Europejski” to nie tylko hasło widowiska inaugurującego Dzień Otwarty Uczelni, ale również motto otwartości i możliwości, które niesie ze sobą misja i działalność Uniwersytetu.

Spektakl przygotowany na inaugurację Dnia Otwartego (15 marca), wyreżyserowany przez prof. Adama Regiewicza otwarto muzyką, która przeniosła widzów do wspomnień o przemianach lat 80., które zaszły w Polsce.  Uczestników przywitali JM Rektor Uniwersytetu prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska oraz przewodniczący Samorządu Studentów Wiktor Mucha. Zaprezentowane widowisko skłoniło widzów do refleksji nad procesem uczenia się, zainspirowanym dziecięcą ciekawością świata. Kolejne moduły skupiły się na prawach fizyki, funkcjonowaniu mózgu, kuchni molekularnej, interpretacji literackiej, znaczeniu muzyki, kryminalistyki oraz umiędzynarodowieniu Uczelni.  Widowisko ukazało, jak nauka może przekraczać granice swoich tradycyjnych dziedzin, inspirując do otwartej i wszechstronnej refleksji nad światem i ludzkim poznaniem.

W widowisku wzięli udział:

- prof. dr hab. Adam Regiewicz - scenariusz i prowadzenie,

- dr hab. Sebastian Gałecki – prowadzenie,

- Wiktoria Śliskowska, dr Joanna Świniarska-Szebeszczyk – vocal, mgr Wojciech Królikowski, dr Korneliusz Wiatr – klawisze, mgr Sebastian Ruciński – gitara, Tomasz Wójcik – bass, mgr Tomasz Machański – perkusja,

- dr inż. Marcin Zastawnik – moduł nr 1,

- członkowie  Studenckiego Koła Naukowe Seksuologii i Neuropsychologii pod opieką mgr. Dariusza Pysz-Waberskego - moduł nr 2,

- mgr Malwina Wójcik, mgr Dominika Kaczmarek, stud. Weronika Karmańska, stud. Patrycja Kapral – moduł nr 3,

- prof. dr hab. Elżbieta Hurnik – moduł nr 4,

- mgr Marta Posak –  moduł nr 5,

- dr hab. inż. Marcin Sosnowski, prof. UJD, mgr Manuela Graf – moduł nr 6.

Po inauguracji uczestnicy udali się na kampus oraz do pozostałych budynków Uczelni, gdzie akademicy przygotowali dla nich liczne atrakcje o charakterze naukowym, ale też z nutką inspiracji do podjęcia własnych poszukiwań: warsztaty, wykłady oraz konkursy. Nie sposób wymienić i opisać wszystkich aktywności przygotowanych przez pracowników, studentów i doktorantów reprezentujących 6 Wydziałów Uczelni oraz Szkołę Doktorską. O ich mnogości niech świadczą liczby – około 300 różnorodnych form powiązanych we wspólny cel, którym jest zainteresowanie i zaproszenie do podjęcia studiów w Uniwersytecie.

Bogata oferta Dnia Otwartego wzbudziła ogromne zainteresowanie i entuzjazm gości, którzy przybyli z całego regionu: Koniecpola, Radomska, Myszkowa, Lublińca, Kłobucka, Zawiercia, Pajęczna, Blachowni, Praszki, Gorzowa Śląskiego. Wielu gości przyjechało z dalej położonych miast i miejscowości. Wymieńmy tylko: Będzin, Tarnowskie Góry, Katowice, Kraków, Bełchatów, Sosnowiec, Chorzów, Gliwice. Organizatorzy szacują, że  Dzień Otwarty przyciągnął do 1500 uczniów i nauczycieli oraz niejednokrotnie absolwentów i przyjaciół Uczelni! Wydarzenie miało również wymiar informacyjny – kandydatom przedstawiono ofertę kształcenia przygotowaną na zbliżającą się rekrutację na studia w roku akademickim 2024/2025. Dzięki tym działaniom młodzież i nauczyciele mogli dowiedzieć się o planowanych nowościach: Medical Engineering (studia II stopnia, Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych) oraz studia polskoznawcze (studia I stopnia, Wydział Humanistyczny). Oba kierunki zostaną uruchomienie po uzyskaniu stosownych zgód na otwarcie rekrutacji kandydatów.

Dopisały również media, które szeroko zapraszały do udziału w wydarzeniu i na bieżąco relacjonowały jego przebieg, zamieściły również informacje po jego zakończeniu.

Wszystkim zaangażowanym w tegoroczny Dzień Otwarty należy się „wielkie dziękuję”! - mówi dr Marek Makowski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jana Długosza.

Fot. Nadia Klabisz, Konrad Balas

Page generated in 0.0169 seconds.