Rzeźby przedstawiające dwa smoki, zlokalizowane w narożniku u zbiegu ul. Fieldorfa-Nila i al. Wyzwolenia, odrestaurowano i wyeksponowano w nowej aranżacji – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Uporządkowany został teren w sąsiedztwie i zaakcentowana postać autora rzeźb, które widać teraz w całej okazałości.
Jak informuje Centrum Usług Komunalnych, w związku ze złym stanem smoków autorstwa Stanisława Łyszczarza podjęto decyzję o pozostawieniu i renowacji ich w miejscu pierwotnym – wcześniej pojawił się pomysł ulokowania rzeźb w pobliżu pętli tramwajowej w dzielnicy Północ. Z końcem sierpnia wokół smoków ułożono nawierzchnię z kostki oraz posadzono rośliny: tawułę japońską, cis pospolity, trzęślicę modrą, żurawkę „Kasandra” i świerk serbski. Na efekty zielonej aranżacji przyjdzie poczekać, ale już teraz z zainstalowanej obok tablicy informacyjnej dowiemy się, kim jest twórca Smoków z Północy.
Zadanie w ramach programu CzęstoZielona zrealizowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie S.A. Renowacja rzeźby smoków została wykonana przy udziale Państwowego Liceum Plastycznego im. J. Malczewskiego.
Rzeźby smoków Stanisława Łyszczarza najpierw można było oglądać w III Alei- w pobliżu „Cepelii”, czyli dzisiejszej Miejskiej Galerii Sztuki. Później były przechowywane w magazynach Spółdzielni Mieszkaniowej „Północ”, a od 1999 r. znajdują się na placu zieleni przy skrzyżowaniu Filedorfa-Nila z Wyzwolenia. Po ćwierćwieczu stały się symbolem całej dzielnicy.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta