Z ostatniej chwili

Majówka biało-czerwona

2024-05-02 11:03:19 informacje
img

Zgodnie z tradycją w pierwszy majowy weekend zaplanowano uroczystości upamiętniające ważne rocznice. Jak co roku Prezydent Częstochowy apeluje o wywieszenie polskich flag – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

1 maja obchodzono Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy (święto kultywowane od 1890 r.) oraz 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 2 maja jest obchodzony Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (w czwartek Urząd Miasta Częstochowy jest normalnie czynny) , a 3 - Święto Konstytucji oraz rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego.
Przez cały ten czas m.in. na placach - Biegańskiego, Pamięci Narodowej i Orląt Lwowskich oraz przy budynkach Urzędu Miasta i zarządzanych przez ZGM TBS wiszą flagi państwowe.

W piątek 3 maja, o godz. 11.00, w 103. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, delegacja z udziałem przedstawicieli władz miasta złoży kwiaty na powstańczych mogiłach na Cmentarzu św. Rocha, gdzie odda hołd bohaterom 1921 roku. Wśród powstańców byli mieszkańcy Częstochowy i okolic.

Centralne uroczystości Święta Narodowego 3 Maja odbędą się na placu Zamkowym oraz placu Piłsudskiego w Warszawie. W Częstochowie na Jasnej Górze wieczorny apel jasnogórski (o godz. 21.00) - organizowany zgodnie z ceremoniałem wojskowym - będzie tradycyjnie poświęcony upamiętnieniu Święta Konstytucji 3 Maja. W uroczystości organizowanej przez Jednostkę Wojskową Komandosów z Lublińca wezmą udział także przedstawiciele władz samorządowych miasta.    
____________

Biało-czerwone barwy naszej flagi oraz godło z Orłem Białym i hymn „Mazurek Dąbrowskiego” są polskimi symbolami narodowymi, które mają swoją historię. Samo słowo „flaga” wywodzące się z języka niemieckiego oznacza „najważniejszą z chorągwi”.

Pierwszy raz biało-czerwone barwy jako barwy narodowe pojawiły się w 1792 roku, przy okazji pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Od tamtej pory towarzyszyły już Polakom w różnych formach (opasek, kotylionów) w wielu historycznych momentach, podczas walk niepodległościowych, a także na emigracji. Natomiast oficjalnie, po odzyskaniu niepodległości, biel i czerwień umieszczone w formie poziomych pasów na fladze uznano za barwy narodowe w ustawie z dnia 1 sierpnia 1919 r.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0161 seconds.