Z ostatniej chwili

List intencyjny - plany likwidacji niskiej emisji

2024-03-28 11:47:10 informacje
img

Fortum, miasto Częstochowa i Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” podpisały list intencyjny dotyczący rozwoju sieci ciepłowniczej poprzez przyłączenie do sieci budynków mieszkaniowych i szkoły w rejonie ul. Krakowskiej 80. Celem - poprawa dobrostanu mieszkańców i likwidacja niskiej emisji - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

– Naszym priorytetem jest czyste środowisko – mówi Piotr Górnik, prezes Fortum w Polsce. – A jak rozwój sieci ciepłowniczej przekłada się na jakość powietrza? Zasada jest prosta – im więcej przyłączymy indywidualnych palenisk, tym mniejsza tzw. „niska emisja”, jedno z głównych źródeł smogu w Częstochowie i w całej Polsce.

Strony listu intencyjnego zamierzają podjąć współpracę, by podłączyć do sieci ciepłowniczej 111 mieszkań z 8 bloków mieszkaniowych i szkoły.

- To będzie ważna inwestycja proekologiczna w komunalnych budynkach oraz włączenie w sieć ciepłowniczą Zespołu Szkół im. Reymonta -  mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Działania na rzecz przyłączania do sieci kolejnych budynków i osiedli to bardzo istotny element realizacji naszego planu gospodarki niskoemisyjnej. Wierzę, że już wkrótce pomogą w tych działaniach także środki europejskie z obecnego unijnego „rozdania”.

W ramach działań antysmogowych trwa w Urzędzie Miasta  nabór wniosków na miejskie eko-dotacje, w tym na wymianę domowych źródeł ciepła dla mieszkańców.

Poza tym Częstochowa od lat prowadzi m.in. program termomodernizacji budynków publicznych, rozwija nisko- i zeroemisyjny transport publiczny, modernizuje układ komunikacyjny, optymalizuje zużycie paliw i energii w jednostkach miejskich oraz stawia na zrównoważoną gospodarkę energetyczną.

Fortum od lat systematycznie rozbudowuje sieć ciepłowniczą w Częstochowie. Jest to bowiem jeden z najskuteczniejszych sposobów ograniczenia smogu w mieście pochodzącego z tzw. niskiej emisji. Zmieniając indywidualne paleniska i często przestarzałe piecyki węglowe i gazowe na spełniające najwyższe standardy ogrzewanie sieciowe, realizowany jest cel, jakim jest czyste powietrze dla nas i naszych dzieci.

Fortum unowocześnia i rozbudowuje częstochowską sieć ciepłowniczą. Od początku 2023 r. firma wykonała ponad 3,5 km nowych podłączeń i zmodernizowała 600 m już istniejących. Są to inwestycje warte prawie 7,5 mln zł.

List intencyjny w sprawie Krakowskiej 80 podpisali 25 marca w dawnej częstochowskiej „Konduktorowni” prezes Fortum Piotr Górnik, zastępca prezydenta miasta Piotr Grzybowski oraz prezes ZGM TBS w Częstochowie Paweł Konieczny.

 

 

Page generated in 0.0159 seconds.