Z ostatniej chwili

Leosia i Bieluś - przyjaciele przedszkolaków

2024-04-03 09:21:07 informacje
img

Nawiązujące do lwa i orła w częstochowskim herbie sympatyczne postacie będą towarzyszyć maluchom – m.in. ucząc ich zasad bezpieczeństwa. Imiona dwójki bohaterów wybrały same dzieci - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  
O nowym projekcie edukacyjno-profilaktycznym dla częstochowskich maluchów opowiadały na spotkaniu w Urzędzie Miasta same jego twórczynie. Są nimi specjalistki edukacji przedszkolnej z miejskich przedszkoli: Joanna Świącik z MP 16, Justyna Piątek z MP 31 i Dorota Jarzębska z MP 43 – wszystkie wchodzące w skład zespołu ds. upowszechniania zasad profilaktyki zdrowotnej w placówkach oświatowych prowadzonych przez Miasto. Chcąc sprostać wyzwaniu, jakim jest wdrażanie wymaganych przez ustawodawcę standardów ochrony dzieci, stworzyły program, na który składają się opowieści dla dzieci, ilustracje, scenariusze zajęć dla nauczycielek – wszystko osnute wokół postaci małej lwicy Leosi i małego orła Bielusia. Obaj sympatyczni bohaterowie mają zresztą stać się symbolami częstochowskich przedszkoli, pomagając w rozmaitych działaniach edukacyjnych – nawiązują przecież wprost do ciągle nowego (po heraldycznej korekcie) herbu Miasta.  
– Dziękuję wszystkim miejskim jednostkom, które włączyły się w ten projekt, bo przekazywanie dzieciom zasad służących ich bezpieczeństwu nie jest wcale łatwe, a tutaj ubrane jest ono w zrozumiałą formułę, przy okazji łączącą się z symboliką naszego miasta – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, także obecny na spotkaniu.  
Jako że przedsięwzięcie jest efektem współpracy kilku podmiotów, na spotkaniu nie brakło ich przedstawicieli. Był więc naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski, dyrektor zespołu szkół „RE:ymonta” Dariusz Zając, dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Rafał Dziwis, jego zastępczyni Małgorzata Krakowska, a także wicedyrektorka Zespołu Szkół Technicznych Agata Adamiec. Obecny był przewodniczący komisji edukacji w Radzie Miasta Dariusz Kapinos. Przyszli też sami adresaci projektu – przedszkolaki, które przy okazji dostały od prezydenta Częstochowy drobne, miłe upominki.   
Opracowana na potrzeby projektu pomoc dydaktyczna to książka „Elementarz Bielusia i Leosi, czyli Orzeł i Lwica zapoznają dzieci ze standardami ochrony małoletnich”. Nauczycielki będą korzystać z niej, przygotowując zajęcia, a dla maluchów będzie źródłem wiedzy o tematach nieraz niełatwych, ale służących ich poczuciu bezpieczeństwa. Zawarte w książce bajki pomogą uświadomić dzieciom m.in., że zawsze mogą prosić o pomoc, że nikomu nie wolno ich w jakikolwiek sposób krzywdzić, że mają prawo być bezpieczne.  
Składem i drukiem publikacji zajął się Zespół Szkół Technicznych. Grafiki są autorstwa uczennicy „RE:ymonta” Malwiny „Charlie” Kaweckiej. Zaprojektowaniem i uszyciem strojów Leosi i Bielusia dla prowadzących zajęcia dorosłych zajął się także Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta. W „RE: ymoncie” stworzono też wprowadzające w projekt spoty video dla dzieci i dorosłych – autorką animacji jest uczennica tej szkoły Julia Majchrzak. W nowym roku szkolnym wszystkie częstochowskie przedszkolaki mają już mieć swoje T-shirty z Bielusiem lub Leosią. Wsparcie merytoryczne projektowi zapewnił Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, a całość objął honorowym patronatem prezydent Częstochowy.  
Imiona Leosi i Bielusia wyłoniono w konkursie, w którym uczestniczyły same przedszkolaki. Z pewnością pomoże to dzieciom identyfikować się z postaciami, które mają pojawiać się w przedszkolach przy okazji przeróżnych akcji edukacyjnych.
Poszczególnym placówkom niezbędne materiały projektu będą przekazane na początku czerwca – obok bajek to filmy edukacyjne z obiema postaciami (z udziałem częstochowskich aktorów Agnieszki Łopackiej i Arkadiusza Kluby). Powstanie również fanpejdż w mediach społecznościowych – placówki będą zamieszczać tam swoje relacje z działań projektu.   
Na zdjęciu: spotkanie wokół projektu edukacyjno-profilaktycznego z postaciami Leosi i Bielusia w Urzędzie Miasta, 2 kwietnia 2024 
Fot. Łukasz Kolewiński/UM

Page generated in 0.0267 seconds.