Z ostatniej chwili

Ku przestrodze…

2024-02-06 11:15:36 informacje
img

Mandat w wysokości 1500 zł i 15 punktów karnych – to skutek zachowania na drodze kierującego osobowym oplem. Mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa dzieciom na przejściu dla pieszych. Zarejestrowała to kamera samochodowa innego kierowcy. Zawiadomienie w tej sprawie trafiło do policjantów, którzy wyciągnęli konsekwencje wobec kierującego – informuje częstochowska Policja.

Od początku roku na śląskich drogach odnotowano już kilkadziesiąt wypadków drogowych z udziałem pieszych, w których kilka osób zginęło, a inni zostali ranni.

W opisywanym przypadku kierujący dopuścił się nieustąpienia pierwszeństwa wchodzącym na oznakowane przejście dla pieszych dzieciom, za co został ukarany mandatem. Sytuacja mogła się skończyć tragicznie i mieć bardzo poważne konsekwencje. W tym przypadku na szczęście nikt nie ucierpiał. Nagranie ze zdarzenia zostało zarejestrowane przez kierującego, który zatrzymał się przed przejściem. Kierujący osobowym oplem został ustalony i ukarany przez policjantów z jaworznickiej drogówki mandatem w wysokości 1500 zł i 15 punktami karnymi.

Kierowco:

  • Zawsze zwalniaj przed przejściem dla pieszych i obserwuj jego okolice. Bądź gotowy, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Zawsze przewiduj zagrożenie. Jeśli widoczność w obrębie wejścia na przejście dla pieszych zasłania jakaś przeszkoda, np. samochód, drzewo, krzaki itp., zakładaj, że może tam znajdować się pieszy, któremu trzeba ustąpić pierwszeństwa.
  • Traktuj przejścia dla pieszych i ich okolice jak drogi z pierwszeństwem przejazdu, gdzie obowiązkowo trzeba ustąpić pierwszeństwa.

Policyjny apel jest adresowany również do pieszych, którzy są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego najbardziej narażonymi na urazy związane z udziałem w zdarzeniu drogowym. To właśnie oni są najbardziej narażeni na skutki wypadków i powinni przestrzegać nie tylko podstawowych zasad poruszania się w rejonach dróg i na przejściach dla pieszych, ale też skorzystać z takich udogodnień, które sprawią, że staną się bardziej widoczni. Wejście wprost pod jadący pojazd, nawet zgodnie z przepisami, może skończyć się dla pieszego tragicznie.

Policja zachęca, aby każdy zarejestrowany przypadek groźnego zachowania uczestnika ruchu drogowego na drodze zgłaszać policjantom.

Fot. Materiały Policji

Page generated in 0.0289 seconds.