Z ostatniej chwili

Kosze do segregacji. PPJ dla gmin

2024-04-18 11:25:06 informacje
img

Pięć trójdzielnych koszy do sortowania śmieci, oznakowanych kolorystycznie napisami: papier, szkło, plastik i metale, stanęło w instytucjach publicznych na terenie Gminy Żarki. Kosze trafiły do szkół podstawowych przy ul. Częstochowskiej i Ofiar Katynia, do przedszkola przy ul. Wierzbowej, domu kultury i urzędu miasta. 

– Segregacja odpadów to już nie tylko konieczność, to moralny obowiązek i odpowiedzialność za jakość życia na naszej planecie kolejnych pokoleń –  mówi Jerzy Motłoch, prezes stowarzyszenia „Partnerstwo Północnej Jury” (PPJ).  – Aby edukację ekologiczną wprowadzać w praktyce, zdecydowaliśmy o realizacji projektu w którym jednym z kluczowych elementów był zakup 46 potrójnych koszy do segregacji śmieci. Trafiły do 9 partnerskich gmin stowarzyszenia tj. Gmina Janów, Gmina i Miasto Koziegłowy, Gmina Lelów, Gmina Mstów, Gmina Niegowa, Miasto i Gmina Olsztyn, Gmina Poraj, Miasto i Gmina Przyrów, Miasto i Gmina Żarki.

25 minut – tyle średnio trwa użytkowanie jednorazowej torby foliowej. Badania pokazują, że nawet co minutę w oceanach lądują odpady plastikowe wielkości ciężarówki. Produkujemy śmieci na ogromną skalę: spożywcze i ogrodowe, budowlane i rozbiórkowe… lista jest naprawdę długa. Czas zrozumieć, że odpady mają nie tylko negatywny wpływ na środowisko, a co za tym idzie, na zmiany klimatu, ale doprowadzają również do strat gospodarczych. 

Odpady to nie tylko problem, któremu należy przeciwdziałać, ale też cenne zasoby, które należy jak najefektywniej wykorzystywać.  Każdy z nas ma swój wkład i wpływ na nasze otoczenie, ale także na klimat oraz przyszłość naszą i następnych pokoleń. Decyzje takie jak: zakupy artykułów spożywczych, ubrań, wybór środka transportu, sposób korzystania z wody i prądu, ograniczenie ilości produkowanych odpadów czy ich właściwa segregacja to kluczowe elementy zrównoważonego rozwoju. Warto zacząć podejmować te decyzje już teraz. Jedną z nich może być efektywna segregacja śmieci nie tylko w przestrzeni prywatnej, ale również publicznej. 

Kosze zakupiono w ramach realizacji operacji własnej „Wieloaspektowa promocja ekologii na terenie PPJ poprzez: stworzenie mobilnego ekocentrum wraz z organizacją konkursu i konferencji dotyczącej ochrony lokalnego środowiska, dystrybucję koszy do segregacji śmieci, a także ekologicznych gadżetów” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego PROW 2014-2020. Więcej o projekcie jak i działalności Stowarzyszenia PPJ można się dowiedzieć na oficjalnej stronie internetowej www.jura-ppj.pl 

Page generated in 0.0177 seconds.