Z ostatniej chwili

Kawiarenka dla Seniora - od maja

2024-04-10 10:28:22 informacje
img

Kawiarenka dla Seniora - od maja

W maju ruszy XIV edycja „Kawiarenki dla Seniora”. Podczas spotkania inaugurującego tegoroczną akcję podsumowano także działania w 2023 r. Organizatorzy dziękowali przedsiębiorcom za dotychczasowe zaangażowanie i zachęcali do włączenia się w tegoroczną edycję – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Spotkanie odbyło się w Restauracji Czeski Film, która brała udział w poprzedniej edycji akcji, serwując seniorkom i seniorom kawę lub herbatę za symboliczne 2 zł w swoim lokalu sezonowym na pl. Biegańskiego. Właściciele zadeklarowali, że w tym roku również włączą się w akcję, podobnie jak kilku innych lokalnych przedsiębiorców z branży gastronomicznej.

Dziękuję serdecznie wszystkim przedsiębiorcom, którzy włączyli się w akcję w zeszłym roku – podkreślał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Cieszę się, że również w 2024 roku możemy te działania kontynuować. Dla naszych Seniorek i Seniorów to możliwość aktywizacji, wspólnego spędzenia czasu. Warto podkreślić, że stają się oni także ambasadorami miejsc, które odwiedzili w ramach „Kawiarenki”.

* Na czym polega akcja?
Dzięki uprzejmości lokalnych restauratorów częstochowscy seniorzy w wybranych kawiarniach, restauracjach i klubach mogą za symboliczne 2 zł kupić kawę bądź herbatę. Beneficjentami są mieszkańcy Częstochowy (kobiety i mężczyźni powyżej 60. roku życia), bez względu na wysokość posiadanego dochodu. Podstawowym założeniem jest aktywizacja osób w wieku senioralnym oraz umożliwienie tej grupie osób pełniejszego udziału w życiu społecznym naszego miasta. Akcja wpisuje się w działania samorządu w ramach programu „Częstochowa wspiera Seniorów”.

XIII edycja „Kawiarenki dla Seniora” była realizowana od sierpnia do października 2023 roku. Wówczas w akcji wzięło udział 12 lokali gastronomicznych. Średnio w tygodniu wydawano od 80 do 150 kuponów, na podstawie których Seniorzy mieli możliwość zakupu kawy lub herbaty za 2 zł. Wydano w sumie 1669 kuponów. „Kawiarenkę” w 2023 r. wznowiono po trzech latach przerwy związanych z pandemią, dlatego trwała krócej niż poprzednie akcje.

Obecnie realizatorzy przygotowują się do startu tegorocznej edycji „Kawiarenki”. Tegoroczna akcja ma ruszyć w maju, tak jak to miało miejsce podczas edycji realizowanych przed pandemią. O szczegółowym terminie oraz wykazie lokali, w których będzie można skorzystać z akcji, organizatorzy będą jeszcze informować. Aby wziąć udział w akcji, trzeba będzie – jak co roku – posiadać kupon do wybranego lokalu. To niezbędne z przyczyn logistycznych oraz ograniczonej liczby miejsc w kawiarniach i restauracjach. Kupony będzie można odebrać w częstochowskim MOPS. Obecnie nie są jeszcze wydawane.

Kilku restauratorów już zadeklarowało przyłączenie do tegorocznej edycji. Należy podkreślić, że bez wsparcia lokalnych przedsiębiorców i otwartości realizacja „Kawiarenki” nie byłaby możliwa. Każdy lokal biorący udział w akcji otrzymuje symboliczne oznaczenie „Miejsce przyjazne Seniorom”, ze wskazaniem w której edycji bierze udział.

Kontakt w sprawie Kawiarenki:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowa, Sekcja ds. Projektów i Współpracy Międzysektorowej, al. Niepodległości 20/22, pokój nr 4, tel. 34 322 40 79.

Page generated in 0.0184 seconds.