Z ostatniej chwili

Jubileuszowe Impresje

2024-03-18 12:28:49 informacje
img

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa „Jubileuszowe Impresje”. 

Rok 2024 jest jubileuszowym dla TPSP „Zachęta”: 75-lecie istnienia, 45-lecie współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Nasza Praca” i 30-lecie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych im. Wandy Wereszczyńskiej. Wernisaż odbędzie się w Galerii ART FOTO ROK-u we wtorek 19 marca o godz. 17.00. Ekspozycja potrwa do 3 kwietnia. 

– Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych „Zachęta” powstało w Częstochowie w 1949 r. jako filia warszawskiego TPSzP „Zachęta”. Założycielem był Henryk Klajman. Poza pasjonatami sztuk plastycznych do towarzystwa należeli czołowi artyści Częstochowy: Wanda Wereszczyńska, Maksymilian Brożek, Władysław Michniewski, Wojciech Barylski, Edward Strzyżewski, Stanisław Łyszczarz i inni.

Zajęcia edukacyjne odbywały się trzy razy w tygodniu z rysunku, rzeźby, malarstwa, grafiki i historii sztuki. Prowadzili te zajęcia wspomniani artyści.

Trudny okres towarzystwa zaczął się z chwilą śmierci Henryka Klajmana – stało się niechcianym dzieckiem na mapie kulturalnej Częstochowy. Jednak aktywność twórcza członków TPSP „Zachęta” nie pozwoliła na zlikwidowanie jego działalności. W owym czasie organizowane przeglądy, konkursy plastyczne, plenery rozwijały aktywność plastyczną ludzi skupionych w TPSP. 

Od 1995 r. TPSP przyjęło imię Wandy Wereszczyńskiej, aby uczcić jej pamięć i zaangażowanie w rozwój kulturalny w naszym mieście. 

W 1979 roku opiekę nad ludźmi skupionymi w TPSP „Zachęta” objęła Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nasza Praca”. Prezes spółdzielni Wiesław Brągoszewski udostępnił pomieszczenia na pracownie i zapewnił pomoc finansową na działalność edukacyjną i wystawienniczą.

Do chwili obecnej towarzystwo korzysta z pracowni i sali wystawienniczej przy Klubie Spółdzielczym „Nasza Praca” na ul. Broniewskiego 3 – informuje prezes Jadwiga Wosik.

Page generated in 0.0156 seconds.