Z ostatniej chwili

Jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa”

2023-12-27 10:07:50 informacje
img

Spektaklem „Legenda po zbóju” Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” uczcił 45-lecie działalności - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Jubileuszowa gala odbyła się 16 grudnia w Filharmonii Częstochowskiej. Poprowadził ją aktor i tancerz Szymon Kowalik, który powrócił później na scenę rolą Murgrabi. Podkreślał, że Zespół jest kulturalną wizytówką Częstochowy, a przez ponad cztery dekady działalności wykształcił ponad 2 tys. młodych ludzi, ucząc ich nie tylko śpiewu i tańca, ale również szacunku dla tradycji i historii kraju.

Tuż po otwarciu wydarzenia podziękowania za działalność złożył prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - 45 lat Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa” – przez tyle lat są już z nami, promują miasto Częstochowę, uczą kolejne pokolenia młodych ludzi, uczą tańca, wychowują. To, co robi Zespół Pieśni i Tańca Częstochowa, wielokrotnie mamy okazję oglądać - czy to w kraju, czy za granicą - mówił.

Prezydent gratulował kierownictwu, kadrze instruktorskiej, tancerkom i tancerzom za dotychczasową działalność i wspaniały dorobek, upowszechnianie pięknej sztuki tańca, popularyzację folkloru i narodowej tradycji, a także godne reprezentowanie Częstochowy w kraju i za granicą. Na kolejne lata życzył zaś m.in. sukcesów i satysfakcjonującej realizacji planów. Na koniec podziękował za wszystkie pokolenia, które wychował przez 45 lat ZPiT „Częstochowa”. - Pokazujecie im drogę - taką, którą chcielibyśmy, żeby podążało jak najwięcej młodych osób – dodał.

Z gratulacjami wystąpiła również Małgorzata Majer-Sętowska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, przypominając, że przed laty Zespół działał w jego strukturach (wówczas był to Wojewódzki Dom Kultury), by potem kilkakrotnie zmieniać siedzibę. – Przetrwali 45 lat, chwała za męstwo i wytrwałość, chwała za ciężką pracę. Pan prezydent wspomniał o wychowywaniu pokoleń, a było ich naprawdę wiele. I to jest cudne, bo bez uwrażliwiania, bez kultury, te pokolenia dziczeją. Chylę nisko czoła przed wszystkimi instruktorami, że Wam się chciało i przed wszystkimi rodzicami, że też wam się chciało i w tę stronę kierowaliście swoje pociechy. Założę się, że dzięki tym treningom, tym zajęciom lepiej radzą sobie w dorosłym życiu – podkreślała.

Gorąco dziękowano również obecnej na sali Danucie Morawskiej, która przeszło 30 lat prowadziła Zespół. Zmiana warty nastąpiła rok temu. Teraz na czele stoją Michał Knaś (kierownik artystyczny) i Maria Pospieszalska (kierownik organizacyjny), którzy wraz z Agnieszką Krzemińską, Zuzanną Gadzinowską i Małgorzatą Modrzycką przygotowali jubileuszowy spektakl „Legenda po zbóju”, udowadniając na scenie, że nie tylko Janosik był „dobrym rozbójnikiem”. Na scenie wystąpiło kilkadziesiąt osób, a najmłodsi z nich mieli zaledwie kilka lat.

Po oklaskiwanym na stojąco występie przyszła pora na gratulacje złożone przez delegacje innych zespołów folklorystycznych. Z życzeniami przybył do Częstochowy m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

*

Historia ZPiT „Częstochowa”

Zaczynał jako Międzyzakładowy Zespół Pieśni i Tańca Włókniarzy „Częstochowa”, a jego siedzibą były Zakłady „Warta” (w latach 50. działał tam zespół prowadzony przez Edwarda Mąkoszę). W pierwszych 12 latach swego istnienia  jedynie dwa razy odwiedził bułgarski Pernik. W 1982 r. zespół został przejęty przez Wojewódzki Dom Kultury, lecz „Warta” nadal użyczała mu pomieszczeń na próby. W 1988 r. patronat nad nim objęła na dwa lata PWSS „Społem”, a w latach 1989-1995 pomocy udzielało mu Liceum Wojskowe. W 1992 r. „Częstochowa” stała się oficjalnie zespołem OPK „Gaude Mater”. Od 2017 r. działa w strukturze Miejskiego Domu Kultury.

Jako pierwszy polski amatorski zespół folklorystyczny występował w Chinach, uczestniczył także w Światowym Festiwalu Folklorystycznym w Brazylii. Koncert z okazji 20-lecia otrzymał tytuł „Wydarzenia roku”, przyznany przez czytelników częstochowskiej „Wyborczej”. To samo wyróżnienie spotkało widowisko „Carmina Burana” Carla Orffa realizowane z Filharmonią Częstochowską. Zespół przygotowywał wspólnie z Teatrem Wielkim w Łodzi dwie opery Moniuszki - „Straszny dwór” oraz „Halkę”, a także częstochowską inscenizację „Krakowiaków i górali” Bogusławskiego. Występował jako gospodarz w ramach Dni Europejskiej Kultury Ludowej.

Zespół występuje w kraju i za granicą, dotychczas koncertował w Ameryce Północnej i Południowej, Azji i niemal wszystkich krajach Europy.

Niezwykle cennym jego przedsięwzięciem jest opracowanie tańców i przyśpiewek z okolic Częstochowy oraz kostiumów we współpracy z Muzeum Częstochowskim i Klasztorem  Ojców Paulinów na Jasnej Górze.

 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0183 seconds.