Z ostatniej chwili

Jak przygotować się do sprzątania okolicy?

2024-04-22 12:21:19 informacje
img

Śmieci to zmora naszych czasów. Wróg o tyle niebezpieczny, że  rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie po niemal całej planecie, a czas jego rozkładu jest zazwyczaj bardzo długi. Nie ma lepszej okazji do uprzątnięcia chociaż tej najbliższej okolicy niż końcówka kwietnia, kiedy to świętujemy Dzień Ziemi. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, co przygotować lub po prostu chcesz się upewnić, czy o niczym nie zapomniałeś, sprawdź naszą listę!

22 kwietnia to w kalendarzu dzień wyjątkowy – święto naszej planety. Dzieci w wieku szkolnym wychodzą na masowe sprzątanie ulic i parków, a w przestrzeni publicznej możemy trafić na programy edukacyjne i ekologiczne prelekcje. Edukacja jest ważna, ale najlepiej zadziała zakasanie rękawów i wzięcie się do pracy. Bo skoro dzieci mogą „sprzątać świat”, to czemu nie my?

* Sprzątamy okolicę

Tak, właśnie tak! Możemy sami zorganizować akcję sprzątania w swojej okolicy. Wystarczy zmobilizować rodzinę, sąsiadów albo lokalną społeczność do wspólnego działania. Na celowniku: najbliższe ulice, park, las albo teren nad rzekami. Takie działanie przyniesie nie tylko natychmiastowe korzyści w postaci czystszej przestrzeni, ale również wzmocni więzi społeczne i zbuduje poczucie wspólnoty.

– Czasami nie trzeba całego zastępu ludzi, żeby pójść posprzątać okolicę. Wystarczy skrzyknąć grupę sąsiadów, umówić się w sobotę na konkretny termin i zaopatrzyć w oręż: worki na śmieci o większej pojemności i rękawice, które sprawią, że sprzątanie będzie bardziej higieniczne. A jeśli do tego dodamy dobre nastawienie i pogodę wygraną na loterii, to może się okazać, że spędziliśmy popołudnie bardzo przyjemnie, a w dodatku zrobiliśmy coś dla siebie i naszej okolicy – podpowiada Marta Krokowicz, związana z marką Paclan, i dodaje: – Nie musimy też ograniczać się tylko do takich akcji specjalnych, wystarczy podczas codziennych spacerów z psem lub wycieczek na świeżym powietrzu zabrać ze sobą worki na śmieci i przy okazji zbierać napotkane odpady. Nawet niewielkie działania mogą mieć znaczący wpływ, zwłaszcza gdy są podejmowane regularnie.

* W co warto się zaopatrzyć? Praktyczne porady

Planując sprzątanie okolicy w większym gronie, powinniśmy się zaopatrzyć zarówno w worki na śmieci, jak i rękawiczki. I tutaj warto pamiętać o kilku praktycznych kwestiach.

1.Wybierzmy odpowiedni litraż worków – ogólna zasada mówi, że im większe, tym lepiej, bo zmieścimy w nich więcej odpadów. Warto jednak pamiętać, że worki o pojemności 120 litrów będą odpowiednie dla osób dorosłych, natomiast dla dzieci – niekoniecznie. Dlatego jeśli najmłodsi również będą z nami, przeznaczmy kilka rolek o mniejszej pojemności na ich użytek. 

2.Zamknięcie worka także może mieć znaczenie – wygodniej jest przemierzać park czy ulice z workiem zamykanym na taśmę czy z „uszami”, który można łatwo chwycić w dłoń, ale też zawiązać, aby nic podczas transportu z niego nie wypadło, niż z workiem bez takiego rozwiązania.

3.Zaopatrzmy się w rękawiczki ochronne – może to być klasyczny, nitrylowy model, który łatwo dopasowuje się do kształtu dłoni. Jednak pamiętajmy, że przy sprzątaniu okolic podmokłych czy koryt rzek lepiej wybrać grubsze, dłuższe rękawice, które ochronią większą część ręki. Drugą kwestią jest rozmiar rękawiczek – jeśli sprzątamy w większym gronie, wybierzmy akcesorium w kilku rozmiarach – dopasowane do wielkości zarówno damskich, jak i męskich dłoni. Przy większej grupie dobrze sprawdzą się rękawiczki w kartoniku, których jest więcej i można je wygodnie wyjmować.

Sprzątanie świata, nawet tego najbliższego, to nie tylko czystsza okolica, ale także okazja do integracji lokalnej społeczności. To także dobry sposób na kształtowanie ekologicznej postawy od najmłodszych lat. Wtedy takie spontanicznie sąsiedzkie akcje nie będą niczym dziwnym, a naturalną czynnością, choć z okazji Dnia Ziemi chcielibyśmy sobie życzyć, aby śmieci wokół nas było coraz mniej. 

Page generated in 0.0186 seconds.