Z ostatniej chwili

Grudniowa wizyta na Litwie i Łotwie

2023-12-21 11:10:38 informacje
img

Do Wilna i Rezekne wybrała się częstochowska młodzież w ramach kolejnego etapu unijnego projektu „Przeszłość buduje przyszłość – sąsiedzi równych praw” – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Projekt ma pomóc budować świadomość wspólnej historii i kultury sąsiednich narodów tej części Europy, a także służyć upamiętnieniu ofiar totalitarnych reżimów, które naznaczyły dzieje naszego regionu.
Elementem projektu – między 3 i 10 grudnia – była wizyta studyjna  częstochowskiej młodzieży i nauczycieli w szkołach w Wilnie i Rezekne. Częstochowianie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, odwiedzić miejsca o historycznym znaczeniu czy brać udział w otwarciu wystawy „Los dzieci w czasie wojny”, będącej realizacją jednego z projektowych zadań. Młodzież z partnerskich szkół przygotowała przedstawienia prezentujące wspólną historię. W Wilnie częstochowianie wzięli też udział w apelu pamięci i uczcili pamięć Józefa Piłsudskiego z okazji 156. rocznicy jego urodzin. Ostatnim przystankiem wyjazdu była szkoła w Rezekne, gdzie zorganizowano warsztaty podsumowujące ten etap projektu.
„Przeszłość buduje przyszłość – sąsiedzi równych praw” to projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość i Wartości”. Realizuje go Wydział Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta Częstochowy we współpracy z Wydziałem Edukacji oraz przy wsparciu częstochowskich szkół – V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza, Szkoły Podstawowej nr 21 im. ks. S. Konarskiego i Zespołu Szkół Specjalnych nr 28 oraz zaprzyjaźnionych placówek z Wilna i Rezekne.  
Fot. Materiały organizatorów / Biuro Prasowe Urzędu Miasta 

Page generated in 0.0161 seconds.