Z ostatniej chwili

Gnaszyn ma nowe, piękne przedszkole

2024-01-19 13:05:15 informacje
img

Nowoczesny budynek zastąpił starą, wysłużoną siedzibę Miejskiego Przedszkola nr 29 przy ul. Osada Młyńska.  Placówkę oficjalnie otwarto 18 stycznia – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Koszt wybudowania dwukondygnacyjnej siedziby placówki wyniósł ponad 11 mln zł, z czego 5 mln zł Miastu udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Polski Ład. Dziś Miejskie Przedszkole nr 29 to 5 oddziałów dla 125 maluchów.   

Po niedawnym podsumowaniu prac budowlanych przyszła pora na huczne otwarcie przedszkola. Wszystkich witała prowadząca uroczystość dyrektor MP 29 Ewa Grygiel. W otwarciu wziął udział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, a obok niego także przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny, radni, przedstawiciele nadzorującego proces budowy Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM czy reprezentanci firmy-wykonawcy. Obecne było bardzo szerokie grono przyjaciół przedszkola i społeczności dzielnicy Gnaszyn Kawodrza – bo to jej przede wszystkim nowa placówka będzie od teraz służyć. Licznie zjawiły się redakcje lokalnych mediów.  

– Dziękuję całej społeczności przedszkola – w tym rodzicom i nauczycielkom – że dzielnie zniosła okres, w którym ta nowa siedziba powstawała, a proces dydaktyczny cały czas trwał – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Cieszę się, że Częstochowa ma „dobrze naoliwioną maszynę” do przyjmowania wszelkich środków europejskich, jakie będą do naszej dyspozycji, a potem odpowiedniego ich wykorzystywania, przekuwania ich z pożytkiem dla naszych mieszkanek i mieszkańców, choćby w takie miejsca jak to nowe przedszkole. 

Poproszony o głos prezydent dziękował wszystkim, którzy na różne sposoby wspierali wieloetapowy proces inwestycyjny, w tym częstochowskim parlamentarzystom i radnym.  

Zakres prac objął rozbiórkę wcześniejszego budynku o szkieletowej drewnianej konstrukcji, postawienie nowego, dwukondygnacyjnego obiektu z zapleczem kuchennym, sportowym, administracyjnym i technicznym, wykonanie instalacji i infrastruktury z zastosowaniem przyjaznych środowisku rozwiązań jak pompa ciepła, panele fotowoltaiczne czy „zielona” ściana. Powstały drogi dojazdowe, dojścia do budynku, stanowiska postojowe. Wykonano nowy plac zabaw, uzupełniono zieleń, uporządkowano teren.   

Szkolnych remontów jest w Częstochowie bez liku, ale taka inwestycja to dla placówki rewolucja w najlepszym tego słowa znaczeniu i prawdziwe „nowe otwarcie”. Nie dziwi więc, że siedzibę MP 29 otwierano z pompą, a występy samych dzieciaków – z którymi sprawnie sobie poradziły – trwały i trwały. Wiadomo było już, że będzie pięknie, kiedy na początek części artystycznej dziewczynka zaśpiewała polską wersję słynnej – i niełatwej! – ballady „Somewhere over the rainbow”.  

Miejskie Przedszkole nr 29 rozpoczęło działalność w 1977 r., kiedy to ówczesne zakłady „Wigolen” ufundowały je dla swojej załogi. W 1998 r. zostało przejęte przez Miasto. Podczas czwartkowej fety placówka chwaliła się wieloma dokonaniami i działalnością na polu czysto edukacyjnym, a obejmuje ona m.in. umowę o współpracy z Uniwersytetem Jana Długosza, projekt „Kreatywny przedszkolak” czy projekt preorientacji zawodowej. Przedszkole nie stroni też od zajęć integrujących maluchy z szerszą społecznością miasta – jak np. warsztaty rękodzielnicze z seniorkami i seniorami.  

Kiedy maluchy skończyły swoje popisy, a ozdobne baloniki niespiesznie i uroczyście wspięły się pod sam sufit, goście mogli jeszcze obejrzeć wszystkie sale i spotkać się na poczęstunku. 

Fot. Łukasz Kolewiński (UM)   

Page generated in 0.0155 seconds.