Z ostatniej chwili

Festiwal Techniki – odskocznia do zwykłych zajęć

2024-04-24 12:04:24 informacje
img

23 kwietnia Zespół Szkół Technicznych otworzył swoje drzwi dla ósmoklasistów z Częstochowy i powiatu. Okazją był cyklicznie organizowany Festiwal Techniki – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Na swoim festiwalu szkoła prezentuje kierunki kształcenia w technikum i w szkole branżowej, przybliża specyfikę nauczanych zawodów czy projekty, w które jest zaangażowana. Na imprezę przyszli przedstawiciele miejskiego samorządu, instytucji miejskich, dyrekcje i nauczyciele szkół podstawowych z Częstochowy i powiatu, przedstawiciele firm i uczelni współpracujących ze szkołą. Naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski podkreślił znaczenie takich wydarzeń – dają one możliwość prezentacji pełnej oferty szkoły w atrakcyjnej formie, są okazją do spotkań uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców wspierających szkoły techniczne. Z kolei przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Dariusz Kapinos podziękował firmom za wspieranie szkół w kształceniu praktycznym i umożliwianie im kontaktu z aktualnie używanymi technologiami. 

Zespół Szkół Technicznych ma ponad 60-letnią tradycję, stale się rozwija i podąża za trendami rynku pracy. W tym roku w ofercie szkoły ponownie pojawi się kierunek „murarz-tynkarz”. W ostatnich latach ZST nawiązał współpracę z wieloma partnerami z różnych branż odpowiadających kierunkom kształcenia w szkole. Podczas festiwalu podpisana została kolejna partnerska umowa – tym razem z Castorama Polska, firmą, która wesprze praktyczne kształcenie młodzieży. Dokumenty o współpracy podpisali dyrektor ZST Patrycja Rozpondek, dyrektor Castoramy Tomasz Izydorczyk oraz dyrektor ds. zarządzania i logistyki Sylwester Skoczyński. Działalność firmy zaprezentowała Katarzyna Hłond. 

Na oficjalną część festiwalu złożył się niecodzienny pokaz mody – młodzi ludzie, pół żartem, pół serio, zaprezentowali stroje i narzędzia, których używają na zajęciach praktycznych. Był też m.in. quiz dla gości, sprawdzający ich znajomość kierunków kształcenia w ZST czy konkurencja pod hasłem  „Fachowiec z zamkniętymi oczami”. Dariusz Kapinos oraz Tomasz Izydorczyk otrzymali upominki w postaci obrazów powstałych na pl. Biegańskiego podczas jesiennej akcji ZST „Często ukwiecona Częstochowa”. 

Festiwal Techniki był okazją do podsumowania adresowanego do klas 1-3 szkół podstawowych konkursu „Wiosenna łąka w promieniach słońca”, organizowanego przez Urząd Miasta we współpracy z ZST. W konkursie trzeba było przygotować oryginalny plakat promujący działania na rzecz ochrony środowiska, zgodny z tematyką wiersza Zbigniewa Baryły „Wiosenna łąka”. Najwyższe miejsce na podium zajęła Michalina Długosz z SP nr 29. II miejsce przypadło Zuzannie Barasińskiej z SP nr 53, a III – Wojciechowi Kubikowi z SP nr 17. Wyróżnienia otrzymali Zuzanna Malczewska z SP nr 38 oraz Viktor Kopera z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6. 

Goście szkoły ozdobili według własnego pomysłu koszulkę ZST zgodnie z hasłem „Pozytywne emocje”. Koszulka będzie wykorzystana w celach dobroczynnych. Każdy odwiedzający mógł zobaczyć stoiska poświęcone poszczególnym zawodom, wziąć udział w warsztatach malowania płytek azulejos (portugalskiej odmiany kafelków), malowania na wodzie i płytkach ceramicznych, a także w warsztatach logicznego myślenia, matematycznych, florystycznych, odnawialnych źródeł energii, informatycznych, instalacyjnych, dekoracji i aranżacji wnętrz oraz BHP z elementami ekologii. 

W patio zaprezentowano ogród warzywny, sprzęt do pielęgnacji roślin oraz broń – tę ostatnią przygotował Korpus Kadetów. Można było spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej oraz w quizach o krajach niemieckojęzycznych i w zabawach językowych. Odbyły się też pokazy pierwszej pomocy i zawody strzeleckie. Był też poczęstunek. 

Z tak urozmaiconym programem Festiwal Techniki ponownie sprawdził się jako sposób na integrację młodzieży szkół podstawowych i potencjalnych kandydatów do ZST, zapewniając im ciekawą odskocznię od zwykłych zajęć. 

Fot. Materiały organizatora

Page generated in 0.0168 seconds.