Z ostatniej chwili

Europejska Fasada Roku 2024 – zagłosuj na budynki ze Śląska!

2024-03-21 13:24:55 informacje
img

315 realizacji z 25 krajów – w tym 36 z Polski – rozpoczęło rywalizację w ramach Baumit Life Challenge 2024 o tytuł najpiękniejszej fasady w Europie. Wśród uczestników są także budynki ze Śląska. Niezależnie od jurorów głos zabiorą internauci. Do 16 kwietnia na stronie www.lifechallenge.baumit.com trwa głosowanie, w którym każdy może wziąć udział i wesprzeć swoich faworytów.

* Elewacje w roli głównej

Bohaterami konkursu Baumit Life Challenge 2024 są budynki z 25 europejskich krajów (w tym również z Polski), z elewacją wykonaną w przynajmniej 66% z materiałów Baumit, zrealizowane w latach 2022-2023.

W sumie na liście uczestników tegorocznej edycji znalazło się 315 realizacji, klasyfikowanych w 6 kategoriach:

- budynek jednorodzinny nowy,

- budynek wielorodzinny nowy,

- budynek niemieszkalny nowy,

- budynek po termomodernizacji,

- budynek po renowacji,

- stunned by texture – kategoria specjalna, przeznaczona dla obiektów, na których fasadzie zastosowano kreatywne struktury z użyciem tynku modelowanego Baumit CreativTop.

Zwycięzca każdej kategorii otrzyma tytuł Europejska Fasada Roku 2024.  Dodatkowo jedna z fasad z grona 36 finalistów otrzyma nagrodę główną – tytuł Baumit Life Challenge 2024 Award dla najlepszej fasady Baumit w Europie.

* Śląskie budynki w grze

Na liście uczestników Baumit Life Challenge 2024 mamy aż 36 realizacji z Polski. Jest wśród nich także kilku reprezentantów naszego regionu.

Compact House (Rędziny) mierzy się z innymi europejskimi realizacjami w kategorii nowych budynków jednorodzinnych. LUX Hala rekreacyjno-sportowa (Rogoźnik) rywalizuje w grupie nowych budynków niemieszkalnych. Natomiast CUS w Starej Gazowni (Zabrze) i budynek Urzędu Miasta Wojkowice walczą o zwycięstwo w kategorii budynków po termomodernizacji.

* Polski akcent w jury

Zwycięzcy międzynarodowej rywalizacji zostaną ogłoszeni podczas uroczystej Gali Life Challenge Award 2024, która odbędzie się 23 maja w Ljubljanie (Słowenia), w kraju pochodzenia triumfatora poprzedniej edycji – Galeria Cukrarna. Wyłoni ich międzynarodowy panel wybitnych ekspertów w dziedzinie architektury i budownictwa. W tym roku mamy w nim mocny polski akcent. Zaproszenie do jury otrzymał m.in. Roger Kostarczyk, dyrektor generalny gdańskiej pracowni AKO ARCHITEKCI, mający na swoim koncie udział w licznych projektach w Polsce, a także w Londynie, Dublinie i Bergen.

* Europa głosuje – zagłosuj i Ty!

7 lutego 2024 wystartowało głosowanie publiczności, w ramach którego europejska społeczność może oceniać poszczególnych kandydatów do tytułu i stworzyć własny, niezależny ranking fasad. By mieć swój udział w rozstrzygnięciu, wystarczy do 16 kwietnia wejść na stronę www.lifechallenge.baumit.com, w zakładkę „Obiekty” i przyznać dowolnej liczbie obiektów od 1 do 5 gwiazdek. Budynki z najwyższą notą otrzymają specjalny tytuł „Wyróżnienie Internutów Baumit Life Challenge 2024”. Zachęcamy do głosowania na śląskie budynki!

 

* Budynek jednorodzinny nowy (Single family)

Compact House, Rędziny

https://baumit.pl/lifechallenge2024/projects/single-family-house/4384/compact-hause?year=2024

 

* Budynek niemieszkalny (Non residential)

LUX sports and entertainment hall, Rogoźnik https://baumit.pl/lifechallenge2024/projects/non-residential/4330/lux-hala-widowiskowo-sportowa?year=2024

 

* Budynek po termomodernizacji (Thermal Renovation)

CUS in Old Gasworks, Zabrze

https://baumit.pl/lifechallenge2024/projects/thermal-renovation/4306/cus-w-starej-gazowni?year=2024 

 

* Wojkowice City Hall

https://baumit.pl/lifechallenge2024/projects/thermal-renovation/4784/urzad-miasta-wojkowice?year=2024 

 

Czy będzie kolejny sukces?

Niemal w każdej edycji Baumit Life Challenge polskie budynki regularnie święcą triumfy w głosowaniu publiczności. W 2022 r., w kategorii „budynek po termomodernizacji”, najwyższą ocenę od europejskiej społeczności otrzymał gmach Starostwa Powiatowego w Pile. Dwa lata wcześniej internauci największą przychylnością w kategorii „budynek jednorodzinny nowy” obdarzyli dom – Forest Kuźnica.

W 2018 r. Europa była świadkiem prawdziwej dominacji polskich budynków. Nasze obiekty triumfowały wówczas w aż 3 z 6 kategorii. Dom w podkrakowskich Jerzmanowicach, Osiedle Atmosfera we Wrocławiu oraz Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Niedoradzu zwyciężyły odpowiednio w kategoriach: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy i budynek zabytkowy po renowacji. Z kolei w 2016 r. najlepszą renowacją Europy w opinii internautów została Oranżeria Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim.

Na zdjęciach: UM Wojkowice, LUX Hala Widowiskowo-Sportowa (Rogoźnik), CUS w Starej Gazowni Zabrze, Compact House (Rędziny)

Page generated in 0.0164 seconds.