Z ostatniej chwili

Dwie nowe karetki częstochowskiego Pogotowia

2024-03-11 11:23:50 informacje
img

Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie wzbogaciła się o dwa nowe ambulanse wraz z dodatkowym wyposażeniem. Wzmocnią system ratownictwa medycznego w mieście i okolicach. Kosztowały 1 mln 256 tys. zł - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

- Cieszy fakt, że rośnie bezpieczeństwo mieszkanek i mieszkańców Częstochowy oraz naszego subregionu. Dzięki nowoczesnym i dobrze wyposażonym ambulansom Pogotowie będzie coraz skuteczniejsze, a nasi ratownicy medyczni i lekarze mogą lepiej pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Dzięki nowym nabytkom wymieniamy karetki z 2017 r., co znaczy, że starszych już nie ma. To pokazuje, że staramy się w naszej Stacji Pogotowia sukcesywnie wprowadzać nowe pojazdy i sprzęt ratujący  życie.        

Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie, dla której miasto jest organem założycielskim, ratuje ludzkie życie i zdrowie nie tylko w mieście, ale także na terenie subregionu, mając swoje filie – oprócz Częstochowy, także w Poczesnej, Blachowni, Mykanowie, Kłomnicach, Janowie, Koniecpolu oraz Dąbrowie Zielonej. Działa na podstawie umowy z NFZ, ale na zakupy inwestycyjne pozyskuje środki z kilku dodatkowych, w tym zewnętrznych źródeł.     

- W ubiegłym roku wydaliśmy na inwestycje w ambulanse i sprzęt medyczny 2,6 mln zł, z tego ze środków własnych ponad ok. 1,5 mln, natomiast 1 mln zł pochodziło m.in. z dotacji ministerialnych, od wojewody, z budżetu miasta oraz z darów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – wylicza dyrektor częstochowskiej stacji Marian Nowak.

Miasto wsparło w ostatnich kilku latach SPR – według informacji Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta - kwotą 3,8 mln zł, która została przeznaczona na dofinansowanie zakupu nowych karetek, ich wyposażenia oraz niezbędnego sprzętu medycznego.  

Pozyskanie najnowszych dwóch ambulansów było możliwe dzięki udzielonej przez Ministerstwo Zdrowia dotacji celowej na realizację zadania polegającego na dofinansowaniu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego poprzez zakup ambulansów dla Zespołów Ratownictwa Medycznego. Dofinansowanie z Ministerstwa wyniosło 1,2 mln zł, a całkowita wartość inwestycji zamknęła się w kwocie 1 mln 256 tys. zł.

Zakupione samochody będą więc karetkami systemowymi (oprócz systemowych są jeszcze karetki transportowe i karetki będące w rezerwie).

Obecnie w Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie jeździ 17 karetek systemowych.

Łącznie Pogotowie posiadało 34 ambulanse, teraz będzie ich 36.

Fot. Łukasz Kolewiński (UM)

Page generated in 0.0163 seconds.