Z ostatniej chwili

Dragon-24: Wojsko Polskie ćwiczy z sojusznikami

2024-02-28 13:08:31 informacje
img

Przez najbliższe dni możemy np. natknąć się na drogach na wojskowe kolumny. Wszelkie nasze spostrzeżenia zachowajmy dla siebie, nie publikujmy w sieci zdjęć czy nagrań! To dla bezpieczeństwa naszego kraju – przypomina Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Rozpoczęte 26 lutego ćwiczenie „Dragon-24” (DR-24) to  element największego pokazu zdolności obronnych NATO od ćwierćwiecza – ćwiczenia o kryptonimie „Steadfast Defender-24” (STDE-24).  Zarówno STDE-24, jak i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu.  
W czasie ćwiczeń sprawdzana jest m.in. zdolność wojsk do przemieszczania się czy osiągania gotowości w rejonie wskazanym do wykonywania zadań, weryfikowane są procedury dotyczące transportu i ruchu wojsk.
Ruch kolumn pojazdów wojskowych odbywa się na drogach niemal całego kraju już od 12 lutego. Jeszcze przez jakiś czas będziemy mogli napotkać wojskowe kolumny, eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z Policją. W związku z tym kierujący proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy: nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie! 
Chrońmy także wszelkie dane związane z ćwiczeniami. Nie publikujmy w internecie żadnych informacji – zdjęć obrazujących ruchy wojsk, ich lokalizacji, dat i godzin przejazdów kolumn, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych, tablic rejestracyjnych, znaków rozpoznawczych i identyfikacyjnych. Każde nieprzemyślane działanie – jak udostępnianie zdjęć przedstawiających wojskowe obiekty, instalacje i urządzenia – może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności Polski. 
W NATO-wskich ćwiczeniach „Steadfast Defender-24” w Europie Środkowej bierze udział ok. 90 tys. żołnierzy ze wszystkich państw Sojuszu oraz Szwecji. Sprawdzana jest zdolność sił NATO do odstraszania i obrony, w tym odparcia ataku na państwo członkowskie. Polska jest jednym z gospodarzy ćwiczeń, przyjmując na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników.   
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0168 seconds.