Z ostatniej chwili

Dokument o Gnaszynie

2024-05-29 11:43:42 informacje
img

Kilka lat trwały prace nad dokumentalnym filmem "Stacja Gnaszyn", którego premiera odbyła się w gnaszyńskiej SP nr 11 im. Marii Dąbrowskiej 24 maja – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Film powstawał od 2020 r. Jego autor, Szymon Domański, opowiedział o historii dzielnicy i wydarzeniach w miejscu, w którym teraz stoi jego dom. W czasie prac nad dokumentem autor sięgnął do informacji w materiałach archiwalnych oraz do ludzkiej pamięci, prowadząc rozmowy z mieszkańcami. Szczególnie cenne są te wypowiedzi, które pozyskał od starszych osób, które pisały historię tego miejsca.

A zainspirowały go hałdy ziemi usypane w pobliżu domu, których obecność chciał wyjaśnić. W miarę pozyskiwania materiałów zdecydował się rozbudować film o więcej zagadnień, niż zakładał. Doszedł do wniosku, że trzeba wspomnieć również m.in. o Kalinie Jędrusik, czasach okupacji niemieckiej, budowie kolei, kopalni rudy żelaza, fabryce tapet czy zakładach ceramicznych.

Pokaz filmu, którego współreżyserami są Szymon Domański i Mateusz Fryc, wywołał spore zainteresowanie mieszkańców i mieszkanek dzielnicy. Kolejny odbędzie się w DKF Rumcajs (Klub Politechnik, al. Armii Krajowej 23/25) w ... 24 czerwca.

Fot. Grzegorz Skowronek / UM

Page generated in 0.0177 seconds.