Z ostatniej chwili

Do Częstochowy zjechali Kresowianie

2024-07-09 11:55:40 informacje
img

Do Częstochowy zjechali Kresowianie

W miniony weekend Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian odbyły się po raz 30. W kontekście tego jubileuszu organizatorzy uhonorowali swoim najwyższym wyróżnieniem zastępcę prezydenta miasta Ryszarda Stefaniaka – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Do Częstochowy co roku przyjeżdżają Polki i Polacy związani emocjonalnie i poprzez doświadczenia życiowe swoich rodzin z dawnymi Kresami Wschodnimi. Pielgrzymka pomaga pielęgnować pamięć o historycznej i kulturowej spuściźnie Kresów. W spotkaniu brały udział przedstawicielki i przedstawiciele środowisk kresowych z Polski i z zagranicy – w tym społeczności polskich ciągle żyjących za wschodnimi granicami RP. Te polskie wspólnoty starają się zachować ojczystą kulturę i tożsamość, także poprzez posługiwanie się na co dzień językiem polskim. Działają tam polskie szkoły, ośrodki kultury, stowarzyszenia, zespoły folklorystyczne czy kościoły. W 2021 r. Litwę zamieszkiwało 183 tys. osób o polskich korzeniach. Na Ukrainie mieszka 144 tys. osób polskiej narodowości (choć ta wartość może być mocno zaniżona). W granicach Białorusi, według nieoficjalnych szacunków, może mieszkać nawet 1 mln 200 tys. Polaków.  
W 30. Światowym Zjeździe i Pielgrzymce Kresowian wziął udział zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak. Od głównego organizatora wydarzenia –  Światowego Kongresu Kresowian – otrzymał najwyższe wyróżnienie, czyli Praemium Honoris Cresovianae. Jest ono wyrazem uznania za – jak napisano – pieczołowite pielęgnowanie kresowych tradycji poprzez bezcenne dla wspólnoty kresowej inicjatywy, (…) pomoc w rozpowszechnianiu uniwersalnych i fundamentalnych wartości kształtujących wielokulturowe dziedzictwo kresowe oraz wielki osobisty wkład w dzieło ocalenia pamięci o Kresach i ochrony kresowej tożsamości na Ziemi Częstochowskiej. Pod tekstem widnieje podpis prezydenta Światowego Kongresu Kresowian Jana Skalskiego.

Kresowe wyróżnienie otrzymała także Jean Marie Novak – zasłużona dla środowiska kresowego postać amerykańskiej Polonii, emerytowana profesor kalifornijskiego San José State University, na co dzień mieszkająca w San Francisco.  
Wydarzenie trwało dwa dni – 6 i 7 lipca. Pierwszego dnia miał miejsce m.in. koncert „Serce Kresów – Tobie Polsko” z okazji jubileuszu 30-lecia tych zjazdów. Z kolei 7 lipca przed południem odbył się „Marsz pokoleń kresowych” oraz apel pamięci poświęcony Polkom i Polakom zamordowanym na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939–1947, a także przedstawicielom narodu ukraińskiego, którzy w tym ponurym czasie nie wahali się nieść pomocy swoim polskim sąsiadom. Wystąpienia honorowych gości w otoczeniu pocztów sztandarowych miały miejsce w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.
Drugi dzień Zjazdu i Pielgrzymki zwieńczyło Otwarte Forum Kresowe. Wśród tematów znalazły się m.in. edukacja patriotyczna młodego pokolenia czy kwestie dotyczące przypadających 11 lipca obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na obywatelkach i obywatelach II RP. Rozmawiano też o dzisiejszej sytuacji społeczności polskich na Ukrainie, Białorusi i Wileńszczyźnie oraz kierowanej do nich pomocy. 
30. Światowy Zjazd i Pielgrzymkę Kresowian – przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Śląskiego – zorganizował Światowy Kongres Kresowian wraz z Towarzystwem Miłośników Lwowa – Bytom.
Fot. Łukasz Kolewiński/UM

Page generated in 0.0158 seconds.