Z ostatniej chwili

Deszcz Złotych Masek

2024-03-27 17:36:50 informacje
img

Na kilkadziesiąt godzin przed Międzynarodowym Dniem Teatru, w poniedziałkowy wieczór 25 marca odbyła się w częstochowskim Teatrze im. A. Mickiewicza uroczysta gala wręczenia Złotych Masek. Deszcz tych szczególnie cenionych w środowisku trofeów spłynął właśnie na Ludzi Teatru związanych z częstochowską sceną. Godnie doceniono jednak świetne spektakle i ich twórców z całego Śląska.
Jak na galę przystało, w teatralnym holu pojawił się czerwony dywan, po którym stąpali goście, a fragmenty nominowanych przedstawień w każdej kategorii wyświetlano na ekranie z tyłu sceny. Nie było chyba nikogo, kto by nie pomyślał: „Gdybyż tak można było zobaczyć wszystkie te przedstawienia…”. Pewnie nie jest to niemożliwe, lecz trzeba by było odwiedzić liczne teatry w całym województwie. Ale warto by było, na pewno…
Złote Maski przyznaje się na Śląsku za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej. Są przyznawane w 11 kategoriach. Ocenie podlegają spektakle premierowe zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia roku poprzedzającego przyznanie nagrody.
Kapituła „Złotych Masek” miała do oceny 57 spektakli zrealizowanych w 2023 r. Do obejrzenia zakwalifikowała 40 spektakli. Zdecydowała się na 33 nominacje – po 3 w każdej kategorii.
W kategorii „Nagroda specjalna” zostali uhonorowani twórcy spektaklu „Zemsta. Dell’arte” katowickiego Teatru Gry i Ludzie. Przedstawienia przygotowanego na podstawie sztuki Aleksandra Fredry.
Za choreografię doceniony został Szymon Michlewicz-Sowa, który przygotował ją do spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” w częstochowskim Teatrze im. A. Mickiewicza. – Myślałem, że aby otrzymać taką nagrodę, trzeba mieć ze 40 lat. W życiu jeszcze nic nie wygrałem – mówił ucieszony laureat ze sceny.
Nagroda za scenografię przypadła Katarzynie Borkowskiej, która stworzyła ją do spektaklu „Empuzjon” Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach.
W kategorii aktorstwo za rolę wokalno-aktorską Złota Maska przypadła Gabrieli Legun za rolę Oskara w „Balu Maskowym” Giuseppe Verdiego, opowieści o zdradzonej przyjaźni i niespełnionej miłości, wystawionej przez Operę Śląską w Bytomiu.
Za aktorską rolę w teatrach lalkowych Złotą Maskę otrzymał Karol Gaj za zagranie Arlekina w spektaklu „Do widzenia mój pamiętniku…” na podstawie „Pamiętnika” Rutki Laskier, przygotowanym przez Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. A że była to już druga w tym roku jego Złota Maska (pierwszą otrzymał zbiorowo – jako członek zespołu aktorskiego spektaklu „Zemsta. Dell’arte”, nazwano go mianem „kolekcjoner”.
Złota Maska za aktorstwo w roli drugoplanowej trafiła do Mateusza Znanieckiego za rolę Empuzy w spektaklu „Empuzjon” Teatru Śląskiego.
W kategorii „Aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych” Złotą Maskę otrzymała Hanna Zbyryt, która wciela się w Kustoszkę w „Zemście” Fredry wystawianej przez częstochowski Teatr im. A. Mickiewicza.
W kategorii „Aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych” Złota Maska trafiła do Adama Hutyry, który zagrał tytułową postać w „Karierze Nikodema Dyzmy”, spektaklu częstochowskiego Teatru im. A. Mickiewicza. Podczas nominacji podkreślono, że na uwagę zasługuje też rola Cześnika Macieja Raptusiewicza we Fredrowskiej „Zemście”.
Za reżyserię „Ślubu” Witolda Gombrowicza doceniono Agatę Biziuk, obecną konsultantkę programowo-artystyczną Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, która przygotowała ten spektakl w bielskim Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana.
Za spektakl dla młodych widzów „Złotą Maskę” otrzymał „Tajemniczy Ogród” w reżyserii Justyny Sobczyk z Teatru Zagłębia w Sosnowcu.
Spektaklem roku został „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka, zrealizowany w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
A że tradycją jest, że gala Złotych Masek odbywa się tam, gdzie wystawiono uhonorowany spektakl – w przyszłym roku jedziemy do Katowic. W 2024 roku gala odbyła się w Częstochowie właśnie dlatego, że poprzednio uhonorowano nasze przedstawienie „Kandyd, czyli optymizm”. Luźne fragmenty tego spektaklu uprzyjemniały gościom przerwy w odczytywaniu protokołu z nazwiskami nagrodzonych.
Wszyscy laureaci otrzymali specjalne statuetki. Dla instytucji – nagroda miała charakter honorowy, dla twórców – także wymiar materialny.
Cztery Złote Maski dla Ludzi Teatru związanych z częstochowską sceną to prawdziwy deszcz nagród, jest więc powód do radości. I do jak najczęstszej gościny w naszym przybytku Melpomeny. Po prostu warto.
Na gali wręczono też pozaregulaminowe Nagrody Leny Starke przyznawane przez Śląski oddział ZASP. Otrzymali je:
za wybitne kreacje aktorskie
– Joanna Niestrój-Malisz za rolę Mili w spektaklu „Ciach nogę” w reż. Zbigniewa Stryja w Teatrze Nowym w Zabrzu
– Jarosław Karpuk – za rolę Eugeniusza w spektaklu „Tango” w reż. Piotra Ratajczaka w Teatrze Nowym w Zabrzu
– Michał Czaderna – za rolę Stanisława Marii Rochowicz/Marysi w spektaklu „Poszukiwany, poszukiwana” w reż. Pawła Szkotaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej
za całokształt pracy artystycznej:
– Roman Michalski z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach,
Aleksander Pestyk – z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.
Nagroda im. Adama Baumanna dla Młodych Aktorów trafiła do Wojciecha Żaka z Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
Nagrodę im. Zbigniewa Grucy dla najlepszego aktora województwa śląskiego za sezon 2023/2024 otrzymała Anna Lemieszek związana z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
Fot. Patryk Cichoń 

Page generated in 0.0158 seconds.