Z ostatniej chwili

Częstochowska „Austriaczka Roku” w rodzinnym mieście

2024-06-10 10:35:24 informacje
img

Profesor Anna Badora, ceniona reżyserka teatralna oraz menedżerka kultury, kierująca znanymi scenami w Niemczech i Austrii spotkała się ze społecznością swojej dawnej szkoły oraz władzami Częstochowy - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

5 i 6 czerwca gościła w I LO im. Juliusza Słowackiego, którego jest absolwentką, a 7 czerwca spotkała się w Urzędzie Miasta z zastępcą prezydenta Częstochowy Ryszardem Stefaniakiem oraz sekretarz miasta Wandą Kuklą.

Pani profesor urodziła się w Częstochowie. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jako pierwsza kobieta studiowała na Wydziale Reżyserii Max-Reinhardt-Seminar w Wiedniu. Studia te ukończyła z wyróżnieniem. Jako samodzielny reżyser pracowała w Niemczech (w Kolonii, Essen, Ulm, Monachium i Darmstadcie), w Szwajcarii (w Bazylei) oraz w Austrii (w Wiedniu). Przez lata dyrektorowała dwóm renomowanym teatrom niemieckim: Staatstheater w Moguncji i Schauspielhaus w Düsseldorfie. Następnie przez prawie 10 lat pełniła funkcję dyrektora Schauspielhaus w Grazu. Od sezonu 2015/2016 jest dyrektorem artystycznym Volkstheater w Wiedniu.

Jej działalność wielokrotnie doceniono w Austrii, przyznając tytuł Austriaczki Roku w kategorii Menedżer Kultury (2011) w konkursie Die Presse,  nagrodę Nestroya za najlepszą inscenizację roku austriackich krajów związkowych za spektakl Geister in Princeton Daniela Kehlmanna w jej reżyserii (2012), nagrodę im. Josefa-Krainera i tytuł człowieka roku miasta Graz w kategorii Kultura (2012). W 2014 r. odznaczona została Wielką Odznaką Honorową kraju związkowego Styrii.

W czasie  obecnego pobytu w Częstochowie prof. Anna Badora symbolicznie odsłoniła w I LO własny fotograficzny portret, uczestniczyła w otwarciu szkolnej Strefy Kultury Krajów Niemieckojęzycznych, a także wysłuchała montażu słowno-muzycznego, na który złożyły się teksty innych byłych uczennic „Słowackiego” (Haliny Poświatowskiej, Ludmiły Marjańskiej oraz piosenki Kaliny Jędrusik). Miała również spotkanie z młodzieżą, dla której następnego dnia zorganizowała krótkie warsztaty teatralne. Obejrzała też spektakl „Bal w operze” w wykonaniu uczniów I LO, a w reżyserii Marka Ślosarskiego.

Piątkowa wizyta w Urzędzie Miasta, w której towarzyszyła jej dr Bogumiła Kmieć – prezeska częstochowskiego oddziału Towarzystwa Polsko-Austriackiego, była okazją do rozmowy m.in. o możliwościach organizacji warsztatów teatralnych dla uzdolnionej częstochowskiej młodzieży oraz perspektywach wymiany kulturalnej w ramach utworzonej w I LO Strefy Kultury Krajów Niemieckojęzycznych. Ryszard Stefaniak wręczył profesor Annie Badorze pamiątkowe częstochowskie upominki.      

Fot. Grzegorz Skowronek (UM)

Page generated in 0.0164 seconds.