Z ostatniej chwili

Czas wyborów

2024-02-26 11:00:40 informacje
img

Małgorzata Terrero-Rozmus jest kandydatką Komitetu Wyborczego Wyborców „Wybieram Częstochowę” do ubiegania się w nadchodzących samorządowych wyborach o urząd Prezydenta Częstochowy.

Jak czytamy w dokumencie założycielskim komitetu, utworzyli go: „społecznicy, którzy chcą zielonego, zadbanego, przyjaznego i dobrze działającego miasta. Ugrupowanie powstało z inicjatywy członków i wolontariuszy wielu organizacji pozarządowych, wsłuchujących się w potrzeby mieszkańców miasta. Są wśród nas przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń, które działają na rzecz lokalnej społeczności”.

Na konferencji prasowej inaugurującej kampanię wyborczą KWW „Wybieram Częstochowę” zaprezentowane zostały projekty, którymi w przyszłej Radzie Miasta Częstochowy chcieliby się zająć dzisiejsi kandydaci. I tak można było usłyszeć m.in. o „Dworcu Kultury”, czyli zagospodarowaniu części pomieszczeń budynku Dworca Głównego PKP na prowadzenie działalności kulturalnej. Opowiedziano też o projekcie stworzenia w mieście przestrzeni i możliwości, aby zadomowił się u nas na stałe teatr adresowany głównie do najmłodszych dzieci. Starsi czytelnicy naszej gazety zapewne pamiętają działający w mieście Teatr Małych Form „Kleks”.

A że kandydatką na prezydenta jest Małgorzata Terrero-Rozmus znana wielu chociażby z realizacji inicjatywy jadłodzielni, lodówek, gdzie można zostawić artykuły spożywcze, aby mogły z nich skorzystać osoby potrzebujące tej formy wsparcia, to w swoim programie KWW „Wybieram Częstochowę” zapisał też rozbudowę tego programu i zainstalowanie takich lodówek w każdej dzielnicy. Obecnie są tylko dwie.

Startuję na Prezydenta Częstochowy, ponieważ wierzę, że Częstochowianie zasługują na mądrego i wrażliwego Prezydenta – powiedziała nam pani Małgorzata. – Nie chcę dłużej słuchać, że Częstochowa to specyficzne miasto, w którym trudno cokolwiek zrobić – chcę zmiany. Chcę, żeby Częstochowa była miastem, w którym Prezydent i Urząd Miasta działają na rzecz mieszkańców. Miastem, które mocno wspiera lokalnych przedsiębiorców i organizacje pozarządowe, miastem, które dba o zabytki, stare drzewa i posiadaną infrastrukturę. Chcę, żeby Częstochowa była miastem, w którym chcemy mieszkać, z którego nie musimy się wyprowadzać i do którego będą chcieli wrócić nasi bliscy.

Oprócz pani M. Terrero-Rozmus w nadchodzących wyborach do miejskiego samorządu startują z tego komitetu m.in.: Renata Stasiak-Betlejewska związana choćby z Fundacją EuroHELP oraz Stowarzyszeniem Dwie Kreski; Marta Różycka, jedna ze współtwórców Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Teraz Błeszno”; Monika Soberka, której jedną z aktywności jest prowadzenie warsztatów „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”, wspierających rodziców i osoby pracujące z dziećmi; Krzysztof Kasprzak, zajmujący się chociażby tworzeniem filmów dokumentujących życie miasta i filmów promujących nasze miasto. Jest też Tadeusz Piersiak, jeden z założycieli Ośrodka Kultury Filmowej, a w przeszłości dyrektor OPK „Gaude Mater” i częstochowskiego muzeum. 

W historii Częstochowy po 1989 r. tylko dwukrotnie kobiety piastowały urząd Prezydenta Miasta. W większości funkcję tę pełnili mężczyźni. Zdaniem KWW „Wybieram Częstochowę” mieszkańcy ponownie dostrzegą korzyści z powierzenia kobiecie stanowiska Prezydenta. O tym, czy obecni gospodarze miasta, mężczyźni, zmęczyli sobą i swym działaniem większość mieszkańców grodu. przekonamy się w już w kwietniu. 

Tekst: Waldemar Jabłczyński

Zdjęcie: Mikołaj Lesław Ataniel

 

Page generated in 0.0171 seconds.