Z ostatniej chwili

Celem – bezpieczeństwo pieszych

2024-03-14 13:06:53 informacje
img

W ramach programu poprawy bezpieczeństwa przejść dla pieszych miasto doświetli w tym roku przejścia w ponad 20 lokalizacjach. Planuje też budowę oświetlenia drogowego przy kolejnych ulicach oraz nową sygnalizację na skrzyżowaniu ul. Jasnogórskiej z Dąbrowskiego oraz Kilińskiego – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.   
Nasz program obejmuje instalację nowoczesnych systemów oświetlenia LED, skierowanych tylko na pasy i nie oślepiających kierowców, na tych mocno uczęszczanych przejściach dla pieszych. W tym roku zaczniemy od pasów w centrum miasta przy ul. Śląskiej i ul. Nowowiejskiego – na skrzyżowaniach z Waszyngtona i Focha, później doświetlenia pojawią się na przejściach w różnych rejonach miasta – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – To kontynuacja prowadzonych już działań, ale w tym roku rozszerzamy program, bo widzimy potrzeby w zakresie poprawy bezpieczeństwa pieszych w naszym mieście.
W ostatnim okresie udało się w Częstochowie doświetlić przejścia na ulicach: Dekabrystów (przy skrzyżowaniu z ul. Księżycową), PCK (przy SP nr 31), ul. Jagiellońskiej (na wysokości z ul. Botanicznej), al. Wolności, al. Kościuszki, ul. Św. Rocha (przy skrzyżowaniu z ul. Odrodzenia, ul. Gminną i przy SP 29), a także wszystkie przejścia dla pieszych zrealizowane w ramach przebudowy DK-46.   
W 2024 r. Miejski Zarząd Dróg przeznacza na doświetlenie przejść 700 tys. zł i zamierza zrealizować inwestycje w 22 lokalizacjach. Jak podkreśla dyrektor MZD w Częstochowie Joanna Holi-Sosnowska, przejścia typowane są we współpracy z Policją w ramach powołanej przy Prezydencie Miasta rady bezpieczeństwa ruchu.
Miasto przystąpi też wkrótce do budowy sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniu ul. Jasnogórskiej z ulicami: Dąbrowskiego i Kilińskiego, również kosztem ok. 700 tys. zł. Tu Miejski Zarząd Dróg ma już wyłonionego wykonawcę i będzie to kolejny element poprawy bezpieczeństwa drogowego, w tym pieszych w centrum miasta.
Poza tym MZD prowadzi obecnie lub wkrótce ogłosi kilka postępowań dotyczących budowy oświetlenia dróg dzielnicowych. Dotyczą one m.in. ulic: Słonecznikowej, Zosi, Żychlińskiego, Mazowieckiego, Pana Tadeusza oraz Szafranowej. To inwestycje, o których mówi się rzadziej niż o tych drogowych, a są również zadaniami służącymi nie tylko komfortowi, ale także bezpieczeństwu mieszkańców, w tym nowych osiedli. Rokrocznie MZD realizuje kilkanaście tego typu większych i mniejszych zadań oświetleniowych. W tym roku w budżecie zapisano na nie pół miliona złotych.
W spotkaniu prasowym dotyczącym programu poprawy bezpieczeństwa przejść dla pieszych obok prezydenta miasta i dyrektor MZD wziął udział także kierownik Wydziału Oświetlenia Miejskiego Zarządu Dróg Wojciech Marliński.   

LOKALIZACJE PLANOWANYCH W 2024 R. DOŚWIETLEŃ NA PRZEJŚCIACH DLA PIESZYCH:

- budowa oświetlenia przejść dla pieszych na ul.  Śląskiej przy skrzyżowaniu z ul. Focha i Waszyngtona
- budowa oświetlenia przejść na ul. Nowowiejskiego przy skrzyżowaniu z ul. Focha i Waszyngtona 
- budowa oświetlenia przejścia dla pieszych - ul. Obrońców Westerplatte - przy ul. ks. Grochowskiego
- budowa oświetlenia dwóch przejść dla pieszych przy ul. Dąbrowskiego i ul. Skrzyneckiego
- budowa oświetlenia przejścia dla pieszych przy ul. Dąbrowskiego przy Politechnice Częstochowskiej
- budowa oświetlenia przejścia dla pieszych przy ul. Dąbrowskiego i ul. Więckowskiego
- budowa oświetlenia przejścia dla pieszych przy al. Pokoju i ul. Rejtana
- budowa oświetlenia dwóch przejść dla pieszych przy ul. Kilińskiego i Broniewskiego
- budowa oświetlenia dwóch przejść dla pieszych przy ul. Łódzkiej i Sikorskiego
- budowa oświetlenia dwóch przejść dla pieszych przy ul. Piastowskiej i Sabinowskiej;
- budowa oświetlenia przejścia dla pieszych przy ul. Sabinowskiej - Bema
- budowa oświetlenia przejścia dla pieszych przy ul. Konwaliowej - Przestrzennej.
- budowa oświetlenia przejść dla pieszych przy alei Bohaterów Monte Cassino w rejonie skrzyżowania z ul. Słowackiego, Mickiewicza i Piastowską
- budowa oświetlenia przejścia dla pieszych przy ul. 1 Maja w rejonie skrzyżowania z ul. Filomatów.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.016 seconds.