Z ostatniej chwili

Blisko ćwierć miliona złotych na poprawę jakości powietrza

2024-04-05 00:05:18 informacje
img

Częstochowa znalazła się w gronie laureatów konkursu dla gmin województwa śląskiego „Inicjatywa Antysmogowa” i otrzymała 248 tys. na zakup elektrycznego pojazdu z analizatorami zanieczyszczeń - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Czek potwierdzający przyznanie środków z Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza odebrał 3 kwietnia w Katowicach przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Zbigniew Niesmaczny.
- Wniosek złożony z początkiem lutego przez służby Prezydenta Częstochowy przyniósł efekt i dostaliśmy pieniądze, dzięki którym kupimy mobilne laboratorium wyposażone w urządzenia do kontroli palenisk – poinformował przewodniczący.
Dzięki dotacji pojawiła się możliwość utworzenia w Częstochowie (konkretnie w Straży Miejskiej) – wzorem innych miast – komórki EKOPATROLU, którego zadaniem jest szybkie reagowanie na wszystkie zgłoszenia dotyczące zanieczyszczeń środowiska (powietrza, wody, gleby).
- Walka o czyste powietrze to od lat jeden z naszych priorytetów. Świadczy o tym wiele działań służących ograniczaniu niskiej emisji – w tym inwestycje w ekologiczny transport zbiorowy, termomodernizacje budynków, projekty służące oszczędzaniu energii, projekty związane z OZE czy udzielane od dawna ekodotacje m.in. na modernizację pieców - wylicza prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Doposażenie komórki EKOPATROLU w samochód elektryczny przewożący posiadanego już drona oraz w urządzenie pomiarowe pyłu PM 2,5 do PM 10, przenośny analizator gazów do monitorowania powietrza środowiskowego i kamerę termowizyjną do badania izolacji cieplnej budynków pozwoli kompleksowo monitorować powietrze i kontrolować instalacje zanieczyszczające środowisko, co będzie skutkować wyłączaniem tych instalacji i poprawą jakości powietrza.

Na zdjęciu: Konferencja w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego - (od lewej) wicemarszałek Łukasz Czopik, marszałek Jakub Chełstowski i przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny
Fot. Grzegorz Skowronek / UM

Page generated in 0.0176 seconds.